En Sıcak Konular

Alzheimer iğnesine dikkat!

13 Ekim 2012 11:00 tsi
Alzheimer iğnesine dikkat! Türk Nöroloji Derneği, Alzheimer hastalığının tedavisinin bulunduğuna ilişkin haberler üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu tür bir uygulama beyin iltihabına, kol-bacak felcine ve daha birçok soruna yol açabilir” denildi.

Geçtiğimiz günlerde bir ana haber bülteninde Alzheimer iğnesi ile Alzheimer hastalığını iyileştirdiğini iddia eden birkaç doktor yer aldı. Bugüne kadar kesin bir tedavisi bulunamayan Alzheimer için, enseden yapılan iğne ile hastalığın son evresinde olanların dahi tedavi edilebildiği öne sürüldü.


Türk Nöroloji Derneği ise bu haberlere isyan etti. Derneğin tamamen reklam haber olarak niteledirdikleri "Alzheimer iğnesi"nin bilimsel temeli olmadığı, uygulamanın beyin iltihabına, kol-bacak felcine ve daha birçok soruna yol açabileceği açıklandı.


BU UYGULAMA BEYİN İLTİHABINA, KOL-BACAK FELCİNE NEDEN OLABİLİR


Dernekten yapılan yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Geçtiğimiz günlerde medyada yer alan ve Alzheimer hastalığını iyileştirdiği iddia edilen ve  ‘Alzheimer iğnesi’ adıyla duyurulan uygulamanın hiçbir şekilde tıbbi geçerliliği yoktur ve bilimsel bir temele dayanmamaktadır. Bu haberler tamamen ticari amaçlarla hazırlanmaktadır ve kamuoyunu yanlış yönlendirmektedir.

Alzheimer hastalığının tedavisi konusunda dünya çapında pek çok çalışma yapılmaktadır ve bu konuda dünyaca kabul gören tedaviler halkımızın hizmetine sunulmaktadır. Ancak Alzheimer hastalığında ‘ense içerisine iğne’ şeklinde kabul görmüş bir tedavi biçimi bu kapsam içine kesinlikle girmemektedir. Tam aksine bu tür bir uygulama beyin iltihabına, kol-bacak felcine ve daha birçok soruna yol açabilir.

Hasta ve hasta yakınları bilimsel temele dayanmayan ve umut tacirliğine soyunan hiçbir yönteme itibar etmemeli ve mevcut tedavi yöntemlerini uygulamaya devam etmelidir. 

Bu haber 1,359 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,975 µs