En Sıcak Konular

Obüs topları Suriye sınırında

6 Ekim 2012 16:34 tsi
Obüs topları Suriye sınırında Gaziantep 5. Zırhlı Tugayı'ndan Kilis'e gönderilen obüs topları, Suriye sınırında konuşlandırıldı.

Bugün öğle saatlerinde Gaziantep 5. Zırhlı Tugayı'ndan yola çıkan 6 araçlık askeri konvoy, geniş güvenlik önlemleri altında Kilis'e getirildi. Çevreyolundan Suriye sınırına sıfır noktada bulunan Öncüpınar 4'üncü Hudut Bölük Komutanlığı'na giriş yapan 6 araçlık konvoy içerisinde, 2 tane obüs topu TIR'ların üzerine yüklenmiş bir şekilde getirilirken, 4 araçta da teknik malzeme, cephane ve askeri personel sınıra kaydırıldı.

Öte yandan, Türk Hava Kuvvetleri'ne (THK) ait RF-4 uçağının 22 Haziran 2012 tarihinde Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasında görev uçuşu yaparken Suriye'den atılan füze ile düşürülmesi sonrası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye karşı angajman kurallarının değiştiğini açıklamasının ardından, TSK tarafından Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin illerindeki sınır birliklerine Stinger füzeleri ile uçaksavarlar takviye edilmişti. Sınır birliklerden M 113 zırhlı personel araçlarına monteli Stingerlar (Atılgan) ile Land Rover Defender 130 tipi askeri ciplere monteli Stingerlar (Zıpkın) da sınır boylarına konuşlandırılmış, füze rampaları, uçaksavarlar, zırhlı araçlar ile tankların namluları Suriye'ye çevrilmişti. Önceki gün Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen top mermisi nedeniyle 5 kişinin ölmesi, 10 kişinin yaralanması ve Hatay'a top mermisi düşmesi üzerine TSK'nın Suriye'deki hedefleri vurmasının ardından, Kilis'te sınıra konuşlandırılan füze bataryalarının namluları Suriye'ye çevrilirken, takviye edilen obüs toplarının da namlularının Suriye'ye çevrildiği öğrenildiBu haber 882 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,481 µs