En Sıcak Konular

Çiçek'ten tezkere değerlendirmesi

5 Ekim 2012 13:02 tsi
Çiçek'ten tezkere değerlendirmesi
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi’ni değerlendirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Suriye ile ilgili Meclis'te alınan tezkere konusunda, “Türkiye uluslar arası hukuktan doğan haklarını korumak için böyle bir karar almıştır. İnşallah tezkerenin gereğini yapmak lüzumu hasıl olmaz.” dedi.
       
İnönü Üniversitesi'nin yeni akademik yılı açılış töreni için Malatya’ya gelen Cemil Çiçek, gazetecilere Suriye konusunda, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi’ni değerlendirdi.
   
Türkiye’nin uluslar arası hukuktan doğan haklarını korumak için bu tezkerenin çıkartıldığını vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti: “İnşallah o tezkerenin gereğini yapmak lüzumu hasıl olmaz. Suriye yöneticileri ve onu destekleyenler, Ortadoğu zaten kan ve barut fıçısı haline geldi, bunu daha ileriye taşıyacak bir politika içinde olmazlar. Türkiye uluslar arası hukuktan doğan haklarını korumak için böyle bir kararı almak gereğini duymuştur. Konuyu bu şekilde değerlendirmek gerekmektedir. Çünkü belli bir süreden beri maalesef Suriye’de yaşanan gelişmelerden Türkiye ciddi rahatsız oldu. Zaman zaman atışlar oldu. Türkiye sabırla bunları, daha ileri gitmesin diye, soğukkanlı davrandı. Böyle bir tezkereye ihtiyaç olduğu için meclis böyle bir karar aldı.”
    
Tezkere konusunda görüş farklılıklarının tartışılmaması gerektiğine işaret eden TBMM Başkanı, “Meclis tartışma yeridir. Her siyasi partimiz, söz alan her arkadaşımız ülke yararına görüşlerini dile getirdi.’ Niye o öyle dedi, bu böyle dedi’ diye konuşmak yanlış. Zaten herkes ülke yararına düşüncelerini söylesin diye meclis var. Sonuçta meclis Türkiye Cumhuriyeti devletinin elini güçlendirmek için böyle bir karar almış oldu.” şeklinde konuşt.
       
Türkiye’nin kesinlikle savaş olmasını istemediğinin altını çizen Çiçek, “Bizim kurallara uymamız tek başına kazayı önlemeye yetmez. Karşıdan gelenin de kurallara uyması lazım. Karşıdan gelen sarhoş ise ehliyeti yoksa, arabası yol şartlarına uygun değil ve gelip size çarpıyorsa onu da değerlendirmek lazım. Ama Türkiye kurallara uyuyor.” diye konuştu.

cihan 

Bu haber 557 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,805 µs