En Sıcak Konular

Japon hükümetinde nükleer çatlak

30 Eylül 2012 14:49 tsi
Japonya'da hükümet nükleer enerjiden vazgeçme noktasında 2030'u hedef olarak belirlerken, Sanayi Bakanı Yukio Edano, nükleerden en kısa vadede vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Edano, geçen yıl tsunaminin vurduğu Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki felaketin nükleer enerjinin bedelinin çok yüksek olduğunu gösterdiğini vurguladı. Nükleer afet sırasında iktidarda bulunan hükümetin sözcüsü olan Edano, santrali gördükten sonra bu sonuca ulaştığını belirtti. Piyasaya çıkan kitabında Edano, "Nükleer enerjiden olabildiğince hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorum. Dayak desem bile bunu söylemeliyim." ifadelerini kullandı. Buna karşın Edano, nükleer enerjiden bir gecede de vazgeçilemeyeceğine dikkat çekti.

Fukuşima'da yaşanan Çernobil düzeyindeki facianın ardından ülkede faaliyet gösteren 50 santralde kapatılmıştı. Bu santrallerin gözden geçirilip tekrar hizmete sokulması hedefleniyordu. Yaz aylarında artan enerji ihtiyacını göz önünde bulunduran hükümet, 2'sini tekrar hizmete soktu. Ancak ülke genelinde ve başbakanlık konutu önünde büyük nükleer enerji karşıtı gösteriler düzenlenmişti. Başbakan Noda, bazı göstericilerle de bir araya gelip düşüncelerini dinlemişti. Ardından hükümet, 2030'da nükleer enerjiden tamamen vazgeçileceğini açıklamıştı. Ancak lobilerin baskısı nedeniyle bu hedefi yumuşattı.

cihan


Bu haber 625 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,156 µs