En Sıcak Konular

Kanserli hücrelere kalkan oluyor

30 Eylül 2012 13:52 tsi
Turunçgillerin kabuk ve posalarından elde edilen modifiye turunçgil pektini (MCP), kanser hücrelerinin kümelenme gücünü bloke ediyor, vücudun diğer bölgelerine yayılma riskini azaltıyor.

Modifiye turunçgil pektini (MCP), turunçgillerin kabuk ve posalarından elde edilen kompleks bir şeker. Bu pektin; galaktoz içeren, kısa karbonhidrat zincirleri bakımından zengindir. Bu kısa zincirler, uzun zincirli normal pektinlere göre suda daha kolay çözünür, ayrıca vücut tarafından daha kolay özümsenir ve kullanılır. MCP'nin; metastaz yani kanserli hücrelerin bir tümörden vücudun diğer bölgelerine yayılması riskini azalttığı düşünülmektedir. Metastazın meydana gelebilmesi için kanser hücrelerinin önce kümelenmesi gerekir. Kanser hücrelerinin üzerinde 'galektin' adı verilen protein molekülleri ortaya çıkar. Ne kadar çok galektin varsa, kanser hücrelerinin kümelenmesi ve metastaz yapması da o kadar kolay olur.

7 HASTADAN 4'ÜNDE GERİLEME

Yapılan ön araştırmaya göre; MCP galektinlere bağlanarak kanser hücrelerinin kümelenme ve yayılma gücünü bloke ediyor. MCP, kanseri önlemede büyük bir role sahip olmasa da, kullanılabilecek doğal yollardan biridir. Laboratuvar çalışmaları, MCP'nin en iyi kullanım alanının; meme kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri ve melanomda yayılmanın önlenmesi olduğu sonucunu çıkarıyor. İnsanlarda bu konuda henüz çok fazla veri elde edilemezken, yapılan az sayıdaki çalışmadan birinde, prostat kanserli 7 hastadan 4'ünde MCP'nin kanserin büyüme hızını azalttığı kanıtlanmıştır. MCP tozu, suda veya meyve suyunda karıştırılarak çözülür. Evinizde 1 portakal, 1 limon, 1 mandalina ve 1 turunç kabuğunu mikserde çekebilir, içine 1 çanak bal katarak elde edebilirsiniz. MCP kesinlikle güvenilir bir maddedir.

ETKİLİ BİR ANTİOKSİDAN TAKVİYESİ
 
Vücudu kansere karşı koruma yollarından birinin yüksek lif içerikli beslenmek olduğu biliniyor. Daha koruyucu bir etki için Ip6 ve inositol içeren takviyeler kullanmak da bu diyet sistemini destekleyebilir. Ip6, tahıl ve baklagillerde kalsiyum, magnezyum ve potasyum ile protein moleküllerine bağlanarak tuz oluşturur. Vücut bu kompleksi özümsemekte güçlük çeker. Çalışmalar, saf Ip6'dan yararlanma oranının, besinlerde bulunan Ip6'dan daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

HÜCRELERİ UYARIYOR

İlave inositol ile birlikte alınması, Ip6'nın kanserle savaşan özelliklerini artırabilir. İnositol, Ip6 molekülünün 'belkemiğini' oluşturan vitamin benzeri bir maddedir. Çalışmalar, Ip6-inositol kombinasyonunun etkili bir antioksidan olduğunu ve bağışıklık fonksiyonunu güçlendirdiğini gösteriyor. Bu kombinasyon özellikle, doğal öldürücü hücreler olarak bilinen akyuvarların aktivitesinin uyarılmasında yararlı oluyor. Ip6 ve inositol ilavesi, doğal öldürücü hücrelerin öldürme içgüdülerini artırıyor. Laboratuvar çalışmaları, Ip6-inositol kombinasyonunun başta meme, prostat, akciğer, deri ve beyin kanserleri ile lenfoma ve lösemi dahil olmak üzere hemen hemen tüm kanser türlerine karşı engelleyici etkiler taşıdığını gösteriyor. İnsanlı çalışmalardan elde edilen bir sonuç ise henüz yok.

mylife


Bu haber 775 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,561 µs