En Sıcak Konular

Mısır, Suriye'ye askeri müdahale seçeneğini değerlendiriyor

30 Eylül 2012 12:18 tsi
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin siyasi danışmanı Seyf Abdulfettah, Mısır hükümetinin, Suriye krizine son vermek için Arap ülkelerinin askeri müdahalede bulunması yönünde Katar'ın gündeme getirdiği öneri üzerinde çalıştığını, Katar ve Türkiye ile

Abdulfettah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "yabancı bir müdahale"ye gerekçe kılınmaması şartıyla Mısır'ın da Suriye'ye yönelik bir Arap ülkeleri müdahalesine katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Suriye'ye "yabancı müdahale"ye kesinlikle karşı olduklarını dile getiren Abdulfettah, Arap ülkelerinin muhtemel müdahalesinin sınır ve hedeflerinin ise önceden açıkça belirlenmiş olması gerektiğini ifade etti.

Önümüzdeki günlerde Mısır ile Katar arasında bazı görüşmelerin gerçekleşeceğini söyleyen Abdulfettah, Kahire'nin "Arap askeri müdahalesi" konusunda Türkiye'den destek isteyeceğine işaret ederek, Cumhurbaşkanı Mursi'nin Ankara'da Türk yetkililer ile yapacağı görüşmelerde bu konunun da gündeme gelebileceğini kaydetti.

ABD'nin New York kentinde yapılması planlanan ancak daha sonra ertelen "Dörtlü Suriye Temas Grubu Toplantısı"yla ilgili de açıklamada bulanan Abdulfettah, "Toplantı ertelendi. Ancak şimdiden girişimin başarısız olduğunu söylemek için çok erken. Dört ülke aralarında ikili görüşmeler de yapabilir. Görüşmelerde anlaşma sağlanabilmesi için, Suriye'deki akan kanın durdurulması üzerinde yoğunlaşılacağını düşünüyorum" dedi.

Katar Emiri Hamad Bin Halife El-Sani, New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Suriye'ye Arap ülkelerinin askeri müdahalede bulunmasından söz etmişti.

Sani, "Arap ülkelerinin kendi ulusal, insani, siyasi ve askeri sorumlulukları gereği müdahalede bulunması ve Suriye'de dökülen kanı durdurması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.Bu haber 591 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,837 µs