En Sıcak Konular

Letonya botundan Türk karasularını ihlal!

30 Eylül 2012 10:46 tsi
Letonya botundan Türk karasularını ihlal! Türkiye'ye binlerce kilometre uzaktaki Letonya'ya ait botlardan üç kez ihlal...

Genelkurmay, Eylül ve Ağustos aylarında Türkiye’ye çok uzak bir noktada bulunan Letonya’ya ait botların Türk karasularını 3 kez ihlal ettiğini açıkladı.
 
Genelkurmay Başkanlığı’nın, Türkiye kara suları ile hava sahasının ihlallerine ilişkin verdiği ilginç detaylar dikkat çekti.
 
Çoğunlukla Yunanistan tarafından yapılmış kara suları ihlallerinin sıralandığı bölümde, yakın zamanda 3 kez Kuzey Avrupa ülkesi Letonya’ya ait bir lastik bot ile sahil güvenlik botlarından bahsedilmesi dikkat çekti.
 
İki ülke arasındaki coğrafi uzaklık dikkate alındığında, Letonya’ya ait botların Türkiye karasuları yakınlarında neden bulunduğu merak konusu oldu.
 
Genelkurmay’ın verilerine göre, Letonya’ya ait bir lastik bot Türkiye karasularını en son 25 Eylül 2012’de ihlal etti.
 
Bot, Didim-Aydın açıklarında 04.35-06.45 saatleri arasında, Türkiye karasularını ihlal etti. 15 Eylül 2012’de de, Letonya’ya ait bir sınır güvenlik botu, Didim’in güneybatısında saat 06.57-07.17 arasında Türkiye karasularında bulundu.
 
Genelkurmay, 27 Ağustos 2012’de de Letonya ve Yunanistan’a ait 2 adet sahil güvenlik botunun Didim Tekağaç Burnu bölgesinde 2 Türk balıkçı teknesini taciz ederek, Türkiye karasularını ihlal ettiklerini bildirdi.
 
Bu ihlaller Dışişleri Bakanlığı’na iletildi.
 
ABD'ye Ait İHA KKTC Hava Sahasını İhlal Etti
 
Genelkurmay, 22 Eylül 2012’de de ABD’ye ait bir insansız hava aracının (İHA), KKTC hava sahasını, kuzeydoğuda saat 10.45-10.47 arasında 2 dakika süreyle ihlal ettiğini duyurdu.
 
ABD’nin İHA’sına yönelik herhangi bir askeri karşılık verilmedi. İhlalin Dışişleri Bakanlığı’na bildirildiği belirtilerek, ayrıntılı bilgi paylaşılmadı.
 
14 Mayıs’ta da İsrail’e ait tipi tespit edilemeyen bir uçağın KKTC hava sahasını 5 kez toplam 8 dakika süreyle ihlal etmesi üzerine, İncirlik’te konuşlu 2 Türk F 16’sı KKTC hava sahasına yönelerek, İsrail uçağını KKTC üzerinden kovalamıştı.

trthaber


Bu haber 1,439 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,496 µs