En Sıcak Konular

Avrupa krizden çıkış için...

29 Eylül 2012 14:01 tsi


Avrupa'da yaşanan ekonomik krizin etkisiyle yeni pazar ve ticari ortak arayışına giren İngiltere, Brezilya ile ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor.

Bu kapsamda Brezilya'ya resmi ziyaret gerçekleştiren İngiltere Başbakanı David Cameron, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile görüştü. İki ülke arasında ekonomik ve kültürel ortaklığın yanı sıra eğitim alanında da işbirliğini öngören toplam 6 farklı mutabakat anlaşması imzalandı. Yapılan ikili görüşmelerde Brezilya'nın daha serbest bir ekonomi politikasını benimsemesi talep edilirken Avrupa ile ticarette Güney Amerika ülkelerinin ticari birliği olan Mercosul engelinin ortadan kaldırılması gündeme getirildi.

İNGİLTERE'DEN BREZİLYA'YA SERBEST TİCARETE GEÇİŞ ÇAĞRISI

Euro bölgesinde yaşanan krizin dünyaya olan etkisini azaltmaya yönelik Brezilya'nın üzerine düşeni yaptığını söyleyen Rousseff "Brezilya, ülke içindeki istihdamı ve yerel arzı artırmaya yönelik teşvikler getirerek kendi üzerine düşeni yerine getirmiştir." şeklinde konuştu. Brezilya'nın kendi ekonomisini korumaya yönelik aldığı önlemleri eleştiren ve İngiltere ile ilişkilerin daha çok geliştirilmesini savunan Cameron ise " İki ülkenin devlet başkanları olarak karşılıklı ticaretin desteklenmesine yönelik kararlılığımızı ortaya koyduk. Aynı zamanda korumacılığa karşı dirençli olup çabalarımızı Mercosul ile Avrupa Birliği arasında gerçekleştirilmek istenen bir serbest ticaret anlaşmasına odaklandırdık. Böyle bir anlaşma ile yalnızca Avrupa Birliğine 4 buçuk milyar sterlin değerinde bir ithalat gerçekleştirilebilir." şeklinde konuştu.

Krize rağmen iki ülke ticaretinde büyüme kaydedildiğini söyleyen Brezilya Devlet Başkanı, yeni anlaşmalarla birlikte havacılık, savunma sanayi, petrol, gaz, lojistik, finans hizmetleri ve madencilik alanlarında da ilişkilerin artacağını söyledi. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan İngiltere Başbakanı ise iki ülke arasında gerçekleşen ticaretin 2010 yılında 7,8 milyar dolar iken 2011 yılında 8,6 milyar dolara yükseldiği ve yeni anlaşmalarla birlikte bu rakamın daha da yükseleceğini belirtti.

LONDRA-RİO OLİMPİYAT OYUNLARI İŞBİRLİĞİ

Ayrıca, yapılan anlaşma çerçevesinde 2016 yılında dünya olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak olan Brezilya, İngiltere'nin bu yıl Londra'da başarıyla gerçekleştirdiği olimpiyatların hazırlık çalışmalarından yararlanacak. İki ülke ilişkileri dışında Ortadoğu'da yaşanan sürecin de ele alındığı görüşmelerde Brezilya, Suriye'ye askeri müdahaleden yana olmadığını ve çözüm için BM'nin bu konuda daha aktif hale getirilmesi gerektiğini savundu. Son olarak Rousseff, Brezilya'nın BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi haline getirilmesi sürecinde İngiltere'nin verdiği destek için mevkidaşına teşekkür etti.

(CİHAN)

Bu haber 617 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,324 µs