En Sıcak Konular

Türkiye artık yardım eden tarafta

29 Eylül 2012 11:49 tsi
Türkiye artık yardım eden tarafta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu (IMF)'na başvuran sorunlu ülkelerin adedinin artacağını söyledi.

Bu doğrultuda Fon yönetiminin kasasındaki nakit miktarını artırmak istediğini ifade eden Babacan, "Fonun elinde bu ülkeler için 400 milyar dolar nakit var. Ama bunu 900 milyar dolara veya 1 trilyon dolara çıkaracak. Biz de IMF'ye 5 milyar dolar taahhütte bulunarak sorunlu olan ülkelere yardım edeceğiz." dedi.

Ali Babacan, 10. TUSKON Başkanlar Kurulu Toplantısı'na konuk oldu. Toplantıda Türkiye'nin ekonomide aldığı merhaleleri anlatan Babacan, "Yardım alan ülke konumundan yardım veren ülke konumuna geldik. Hatta geçen sene 1,3 milyar dolar dış yardımda bulunduk." ifadelerini kullandı. Başbakan Yardımcısı, Türkiye'nin IMF'ye olan borçlarının büyük bölümünü kapadığını aktardı ve "2013 Nisan ayında 1 milyar dolar ödeme yapacağız. Böylece ülkenin fona borçlarını sıfırlayacağız." dedi.

Küresel ekenomik krizin seyri dolayısıyla IMF'ye başvuran sorunlu ülkelerin adedinin artacağını dile getiren Ali Babacan, şöyle devam etti:

"Bu ülkeler için IMF'nin elinde 400 milyar dolar nakit var. Bu yetmeyecek çünkü yardım için başvurulan ülkelerin adedi öngörüleri aşacak. Onun için 400 milyar dolar tutarlı kaynak 900 milyar dolara veya 1 trilyon dolara çıkarılacak. Biz, IMF' ye 5 milyar dolar taahhütte bulunacağız ve sorunlarla karşı karşıya olan ülkelere yardım edeceğiz."

"ENERJİ İTHAL ETMESEK CARİ AÇIĞI SIFIRLAMIŞTIK"

Ali Babacan, cari açığın gerilediğini belirterek, "Eğer enerji ithal etmesek cari açığı sıfırlamıştık. Yani petrolümüz olmasaydı cari açık olmayacaktı." diye konuştu.

(CİHAN)Bu haber 660 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,829 µs