En Sıcak Konular

CHP zamları TBMM'ye taşıdı!

24 Eylül 2012 12:22 tsi
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, başta akaryakıt ve alkol olmak üzere bazı ürünlere yapılan zamları TBMM'ye taşıdı.

CHP Milletvekili Öztürk, son yapılan zamlarla ilgili olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yazılı yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) soru önergesi verdi. Önergesinde alınan karara göre bütçe açığını kapatmak için benzin, motorin ve LPG'nin vergi tutarının litre başına 30 kuruş artırıldığını belirten Öztürk, 95 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 87 kuruştan 2 lira 15 kuruşa çıkan Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) 98 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 99 kuruştan 2 lira 29 kuruşa, motorinde 1 lira 59 kuruşa, LPG'de de 1 lira 57 kuruşa yükseldiğini kaydetti. Motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen araçların ÖTV oranının ise yüzde 37'den yüzde 40'a çıkarıldığını anımsatan Öztürk, "Ayrıca, alkollü içeceklerde 'asgari maktu' vergi tutarları artırılıp; artış birada 9 kuruş, şarapta 50 ila 3 lira 37 kuruş arasında değişirken; rakıda 11 lira, likörde 30 lira, cin ve votkada da 12 lira olarak belirlenmiş; tapu harçlarında ise binde 16,5 olan bedel binde 20'ye çıkarılmıştır" dedi.

Bakan Şimşek'e yapılan tüm bu zamların gerekçesini soran Öztürk, şu soruları yöneltti:

"Ülkemizde ne olmuştur da böylesine zam yapma ihtiyacı doğmuştur? Bütçe açığı neden meydana gelmiştir? Bütçe açığını gidermek için böylesine zam yapmaktan başka çare yok mudur? Hükümet yetkililerinin söylemi ile 'dünyanın büyüyen 16. ekonomisi' değil miydik? Şimdi ne oldu? Bütçe açığını kapatmak için böylesine zam yapan dünyada başka ülke var mıdır?"Bu haber 444 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,101 µs