En Sıcak Konular

'Tepki verirken yanlışa düşmeyelim'

20 Eylül 2012 10:34 tsi
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl'deki saldırılarla ilgili, ''Bingöl halkı olarak bu konuda sesimizi yükseltmemiz, tepki verirken yanlışa düşmememiz lazım'' dedi.

Bingöl'deki bazı sivil toplum örgütü üyeleri son günlerde meydana gelen terör olaylarını kınamak için ortak bir açıklama yaptı.

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TSO) düzenlenen toplantıya katılan Yılmaz, toplantıya misafir olarak davet edildiğini, bu nedenle burada siyasi kimliğiyle bulunmadığını söyledi.

Yılmaz, toplantıya Bingöllü olarak, Bingöl'ü seven ve sahip çıkan bir insan olarak katıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Son 3 gündür çok acı olaylar yaşadık. Pazar günü meydana gelen patlamada 8 polis kardeşimiz şehit oldu, 16 polis de yaralandı. Yine dün bu kez sivil, silahsız askerleri taşıyan bir otobüsümüze roketle saldırıldı, burada da 10 askerimiz şehit oldu, 70 askerimiz yaralandı. Öncelikle şehit olan polis, asker kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bunlar bizi derinden üzdü. Böyle günler birlik ve beraberlik günüdür. Hangi siyasi parti veya görüşten olursak olalım, birleşmemiz lazım. Bir tek konuda birleşmemiz lazım. Memleketimizde kan, terör, şiddet istemiyoruz. Bunun acısını yaşamış bir toplumuz. Bingöl halkı bunun bedelini çok ağır ödemiş bir halk. Ama artık, 'yeter' dememiz lazım, bu mücadele hepimizin mücadelesi. Çoluk çocuğumuzun geleceği için, ilimizin, ailemizin huzuru için mücadele vermemiz lazım. Kim, hangi amaçla, hangi sloganlar altında yaparsa yapsın terörü, şiddeti lanetlememiz lazım. Bunu yapmadığımız sürece birileri kendine pay çıkaracak. Bingöl halkı olarak bu konuda sesimizi yükseltmemiz, tepki verirken yanlışa düşmememiz lazım.''

Yılmaz, akıl, vicdan ve kalple, hiçbir şeyi kırmadan, dökmeden bu konulara tepki göstermek gerektiğine dikkati çekerek, ''Çünkü terör bizi ayrıştırmaya, kaos, karmaşa yaratmaya çalışıyor. Buna göre hareket etmemiz lazım. Toplantı gelecek adına umut veriyor. Bir tek insanın canı bütün ideolojilerden daha değerli. Ölümden değil, hayattan yanayız. Siyasi olarak da başka partileri düşman olarak değil rakip olarak görüyoruz'' diye konuştu.

''Bingöl halkı huzur, barış ve demokrasi istemektedir''

Daha sonra hazırladıkları ortak açıklamayı okuyan Bingöl TSO Başkanı Mehmet Akif Günerigök, son birkaç gün içinde Karlıova ilçesi Hacılar köyünde 8 polisin terör örgütü PKK'nın mayın patlatması sonucu şehit olduğunu anımsattı.

Dün de Muş karayolunda Elazığ Toplama Merkezi'nden birliklerine gitmekte olan askerlerin Kardeşler köyü mevkisinde terör örgütü PKK tarafından roketatarlı saldırı ve silahlarla tarandığını ve 10 askerin şehit edildiğini vurgulayan Günerigök, şunları söyledi:

''İlimizde meydana gelen bu kanlı ve vahşi saldırıları Bingöl halkı olarak nefret ve şiddetle kınıyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Son yıllarda ülkemizde özgürlükler, demokrasi ve uzlaşı kültürü adına atılan büyük adımlara rağmen terör örgütünün bunu görmezden gelerek ısrarla kan dökme ve silahlı yolu tercih etmesi, kendilerinin ülkede var olan sorunları çözmek yerine yeni sorunlar üretmek amacını taşıdığını göstermektedir. Komşu ülkelerimizde yaşanan kaos ve kanlı eylemlere paralel olarak terör örgütünün de Türkiye'de son derece acımasız ve kanlı eylemlerini artırarak devam ettirmesi kendilerinin tamamen taşeron ve Türkiye'ye karşı bazı güçlerin kullandığı bir kukla örgüt olduğunu göstermektedir. Bu olaylar gösteriyor ki terör örgütü PKK ve yandaşları ülkemizde demokrasi ve insan haklarına yönelik adımlardan rahatsız olmaktadırlar. Bingöl halkı huzur, barış ve demokrasi istemektedir.''

Kaynak: AABu haber 473 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,366 µs