En Sıcak Konular

Şaka gibi! Karayılan ilanla aranıyor

16 Eylül 2012 09:14 tsi
Şaka gibi! Karayılan ilanla aranıyor
Diyarbakır'da kapatılan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi, PKK ve Hizbullah'ın yıllardır yargılanan ve bir türlü yakalanamayan üst düzey yöneticileri sanıklar için ilginç bir yönteme başvurdu.

Mahkeme, aralarında Murat Karayılan, Rıza Altun, Osman Öcalan, Selahattin Çelik, Duran Kalkan, Ali Tekbakar, Zeki Öztürk, Şeyhmus Yiğit, Burhan İlik, Hasan Atmaca gibi PKK'nın önde gelen isimleri ile Hizbullah terör örgütünün askeri kanat sorumlusu ve Gaffar Okkan suikastı zanlısı Haşim Alabalık'ın da içinde yer aldığı 19 dava dosyasında yargılanan yaklaşık 80 sanık için, nüfusa kayıtlı oldukları il ve ilçelerdeki yerel gazetelere ilan verdi.

Örgüt yöneticilerine, haklarında açılan davaları ilan aracılığıyla duyuran mahkeme, bu kişilerin en yakın adli veya kolluk makamlarına giderek teslim olup ifade vermelerini istedi. İlanlar basın ilan kurumu aracılığıyla yerel gazetelerde yayımlandı. Ancak sanıklardan hiçbiri ifade için adliyeye ya da karakola başvurmadı. İlan paraları ise 4 bin 700 liraya ulaşınca Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü mahkemeye bir yazı göndererek, gıyabi tutuklu olarak aranan sanıkların dosyalarına ilişkin verilen ilan ücretlerinin en kısa zamanda ödenmesini, aksi takdirde yasal yollara başvurularak paranın mahkemeden tahsil edileceğini bildirdi. Yazıda ayrıca eski bakiye borcun ödenmemesi halinde bundan sonra gönderilecek yeni ilanların da gazetelerde yayımlanmayacağı uyarısı yapıldı.

sabahBu haber 785 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,021 µs