En Sıcak Konular

Antikacılarda ''Suriye'' yoğunluğu

15 Eylül 2012 13:10 tsi


Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin bazıları, beraberinde getirdikleri kıymetli eşya ve malzemeleri Gaziantep'teki antikacılara satıyor.Gaziantep ve Kilis'teki çadır kentlerde kalan kimi sığınmacılar, izin alarak çıktıkları çarşıda beraberinde getirdikleri altın ve gümüşün yanı sıra tarihi özelliği olan kıymetli eşyaları da satarak paraya çevirmeye çalışıyor.

Bu çerçevede sık sık Zincirli Bedesten'i de ziyaret eden Suriyelilerin getirdiği Osmanlı, Arap ve Ermeni medeniyetlerine ait kıymetli eserler, antikacılar tarafından büyük rağbet görüyor. Suriyeli mülteciler genellikle şamdan, bakır, cezve, radyo, saat ve Osmanlı elbiselerini satıyor.

Gaziantep'te uzun yıllar antikacılık yapan Hanifi Özaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde özellikle Suriyelilerin getirdiği kıymetli malzemeleri satın aldıklarını belirtti. Getirilen bazı eserlerin Osmanlı döneminde Ermeni bakır ustaları tarafından yapıldığını fark ettiklerini anlatan Özaslan, şöyle konuştu:

''Suriyeli sığınmacılar çarşımıza büyük ilgi gösteriyor. Şu ana kadar Suriye'den getirilen 500 adet tarihi parçaları satın aldım. Hatta son günlerde sınırdaki bazı yerlerde bu tür kıymetli malzeme satışı yapıldığını duyduk.''Bu haber 768 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,321 µs