En Sıcak Konular

Akdeniz gerilimi devleri korkuttu

15 Eylül 2012 10:56 tsi
Akdeniz gerilimi devleri korkuttu 'Sorumlusu Arap Baharı'

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki siyasi gelişmelerle birlikte Akdeniz çanağındaki siyasi gerilimin artması nedeniyle Mersin-İskenderun Körfezi'nde petrol arama çalışmalarıyla ilgilenen 11 yabancı şirket Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) vereceği ruhsatlar için teklif vermedi. Mersin-İskenderun bölgesindeki ruhsatlarda Chevron, Total, Petrobras, Statoil, Conocophillips, OMV, RWE, Perenco, Genel  Energy, BG ve Kuveyt Enerji KEC, TPAO ile birlikte petrol aramayla ilgileniyordu. Enerji yetkilileri, teklif gelmemesinde Akdeniz'deki gelişmelerin yarattığı rahatsızlığın etkili olduğunu bildirdi. 'Şirketler bu bölgedeki istikrar konusundan endişe duyuyorlar. Ancak bölgenin sakinleşmesi durumunda yeniden aynı ilgi gösterilir' diyen bir yetkili, TPAO'nun tek başına bu bölgede aramalara başlayacağını ifade etti. Yetkili, 'TPAO'nun aramaları 2013 yılı içinde başlatılacak. Körfez'de TPAO iki ayrı sondaj yapmayı planlıyor' dedi.

Shell ile imzalar atılmıştı
ORTADOĞU ve Kuzey Afrika'da başlayan Arap Baharı da Akdeniz Bölgesi'ndeki gerilimi artırıyor. Sektör yetkilileri, bölgedeki istikrarsızlık ve belirsizliğin, özellikle yabancı şirketlerin bu tür büyük projelere katılmasını engellediğini belirtiyorlar. TPAO ile Hollanda-İngiliz ortaklığı enerji şirketi Shell Antalya açık deniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Diyarbakır sahasında petrol arama, üretim paylaşımı anlaşmasını geçen yıl Kasım ayında imzalamıştı.

Rumlar da arama yapıyor
Güney Kıbrıs Rum Kesimi, halen Akdeniz'de petrol ve gaz araması  yapıyor. KKTC'nin açıkladığı münhasır ekonomik alanlarla, Rumların açıkladığı alanlar çakışıyor. Bu da  Akdeniz'deki zaman zaman politik tansiyonu yükseltiyor.

AkşamBu haber 1,540 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,800 µs