En Sıcak Konular

BDP'den yeni taktik!

5 Eylül 2012 13:52 tsi
BDP'li vekillerin dokunulmazlıkları kaldırılması durumunda, parti Anayasa Uzlaşma Komisyonu masasından kalkacak

Şemdinli’de PKK ’lılarla karşılaşma görüntüleri üzerine dokuz BDP ’li vekilin dokunulmazlığının kaldırılması tartışması, 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılında siyasetin gündemini de belirleyecek. BDP milletvekillerinin ‘dokunulmazlığının kaldırılmas’ı durumunda yeni anayasa çalışmaları için kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu masasından kalkacak.

Radikal Gazetesi'nden Rıfat Başaran'ın haberine göre; yaz boyunca PKK terörünün tırmanması ve hükümetin güvenlik önlemlerini arttırması Kürt sorununu çözümsüzlüğe itti. BDP ’lilerin Hakkâri yakınlarında PKK ’lı bir grupla ‘kucaklaşma’ görüntüleriyse siyasette ‘dokunulmazlık’ tartışmasını başlattı. MHP , geçen haftalarda ‘yasama dokunulmazlığı’na sınırlama önerisi getirdi. MHP ’nin Anayasanın 83. maddesinin 2 ve 3. fıkralarının “Suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça hakkında gözaltına alınma ve arama kararı verilemez, tutuklanamaz. Ağır cezayı gerektiren suç üstü ve terör eylemlerine katılma ve terörü destekleme halleri ile anayasanın 14. maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır” şeklinde oldu.

AKP , DOKUNMAYA SICAK
MHP ’nin anaysada değişiklik talebine AKP , hem ‘terör’ tanımının net olmaması hem de tutuklu milletvekillerine tahliye yolunu açabileceği’ endişesiyle sıcak bakmadı. Dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğinin Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nca ele alınmasının daha doğru olacağını düşünen AKP , hakkında ‘teröre yardım’ konusunda fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını gündemine aldı. Başbakan Erdoğan da, 9 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına yeşil ışık yaktı. İktidar partisinin içtüzük hükümlerini işleterek ‘terör konulu’ dokunulmazlık dosyalarını Genel Kurul gündemine getireceği ifade edildi. MHP de buna tam destek verdi. Öneriye ‘temkinli’ yaklaşan CHP ise dokunulmazlıkların ‘kürsü’ ile sınırlandırılması görüşünü dile getirdi.

MASADAN ÇEKİLECEK
BDP ’lilerin kendi içlerinde yaptığı değerlendirmede; Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda AKP , MHP ve CHP ’li üyelerin son günlerde kendilerine karşı birleştiğini ve BDP ’yi yalnızlaştırmaya çalıştığını belirterek, dokunulmazlıkların kaldırılması durumunda, yeni anayasa çalışmasının samimiyetinin de tartışmalı hale geleceğini ve bu çalışmayı sürdürmenin anlamsız olacağını vurguladıkları öğrenildi. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve BDP ’li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik girişimler üzerine Uzlaşma Komisyonu’nun BDP ’li üyeleri ve parti yöneticileri konuyu değerlendirdi. BDP ’de dokunulmazlıkların kaldırılması durumunda komisyon masasından çekilme eğilimi ağırlık kazandı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili Anayasa ve Adalet komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon’da, 5 üyeli bir hazırlık komisyonu oluşturuluyor. Bu komisyon kâğıtları inceleyip gerekirse o milletvekilini dinliyor. En geç bir ay içinde raporunu hazırlıyor. Bu rapor da Karma Komisyon’da bir ayda sonuçlandırılıyor. Hazırlanan rapor, kovuşturmanın ertelenmesi şeklinde ise Genel Kurul’da okunuyor. On gün zarfında bu rapora yazılı olarak itiraz edilmezse kesinleşiyor. Rapor, dokunulmazlığın kaldırılması şeklinde ise veya itiraz edilmişse Genel Kurul’da görüşülüyor. Genel Kurul’da dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilinin yargılanmasına devam ediliyor.

Hangi parti ne istiyor?
MHP : Dokunulmazlığı ‘suç üstü’ halleri dışında ‘ terör eylemlerine katılma ve terörü destekleme halleri’yle sınırlandırılmasını istiyor.

AKP : Hakkında ‘teröre yardım’dan fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını gündemine aldı. ‘İfade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirilebilecek dosyalarla ilgili dokunulmazlığın kaldırılmaması gerektiği görüşünde.

CHP : Dokunulmazlıkların ‘kürsü’yle sınırlandırılması gerektiğini savunuyor.

BDP : Meclis’teki 735 dokunulmazlık dosyasından 581’i BDP ’lilere ait. BDP , ‘Tüm dokunulmazlıklar kalksın’ diyor.
Bu haber 633 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,970 µs