En Sıcak Konular

Yemen'de petrol boru hattında patlama

5 Eylül 2012 12:35 tsi
Yemen'in doğusundaki Ma'rib bölgesinde kimliği belirsiz silahlı gruplar tarafından petrol boru hattına sabotaj düzenlendi.

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Ma'rib bölgesindeki petrol boru hattına düzenlenen sabotaj nedeniyle yangın çıktığı, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

Daha önce de bölgenin farklı noktalarındaki petrol boru hatlarına çeşitli saldırılar düzenlenmiş, mühendis ve teknik personelden oluşan Yemen'li yetkililer 11 ay aradan sonra 5 Temmuz'da boru hattında meydana gelen arızayı giderebilmişti.

Güvenlik kaynakları, boru hattının patlatılmasıyla ilgili bağlantısı olduğundan şüphelenilen şahısların tutuklanmasına yönelik kapsamlı bir operasyon başlattıklarını, saldırganların başkent Sana ve diğer kentlere giden elektrik kablolarını kesmeye çalıştıkları ancak bunda başarılı olamadıklarını bildirdi.

Patlama, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da gerçekleştirilen ve Yemen'e 6,4 milyar dolar yardımın toplandığı Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısı sırasında meydana geldi.

Toplantıda Yemen hükümeti ülkedeki ekonomik kriz ve istikrarsız tablodan ötürü eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e eleştiriler yöneltmişti.

Salih, dün yaptığı konuşmada başarısızlıkla itham ettiği Yemen hükümetini eleştirerek şunları kaydetti:

''Hükümet, petrol boru hattı ve elektrik hatlarına sabotaj düzenleyen saldırganları yakalamaktan acizken, eski liderlerini suçlamakla uğraşıyor.''

Öte yandan Salih'in eleştirileri üzerine bir açıklama yapan Yemen Başbakanı Muhammed Salim Basindva, ülkedeki karışıklık ve huzursuzlukların çoğunun arkasında Salih'in parmağı olabileceğine dikkati çekti.
 

Bu haber 554 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,840 µs