En Sıcak Konular

'Türkiye'de tansiyon yükseliyor'

5 Eylül 2012 11:17 tsi
'Türkiye'de tansiyon yükseliyor' Çin'e 24 saatlik kritik bir ziyaret düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'deki krizin uzamasının Türkiye ve Ürdün'de tansiyonu arttırdığını, Esed sonrası planlar yaptıklarını söyledi.

Son 9 ayda ikinci, Bakanlığı döneminde ise yedinci kez Çin'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın 24 saatlik kritik Çin ziyareti başladı.

Bölgedeki 6 ülkeyi kapsayan 11 günlük gezisinin en önemli durağı olan Pekin'e yerel saatle dün akşam gelen Clinton, ayağının tozu ile Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile görüştü. Bugün de Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao ile görüşmesinin ardından Yang ile birlikte basının karşısına çıktı. Suriye ile ilgili konuşurken Clinton, ''Ortak hedefimiz olan şiddetin durması ve siyasi geçiş sürecinin başlaması için şu an ek yöntemlerle bu hedeflerin gerçekleşmesini tartışıyoruz.'' dedi.

Suriye'deki durumun tüm bölgenin barış ve istikrarı için tehdit oluşturduğuna, çatışmaların uzamasının, tehdit riskini daha da artırdığı, sınırları aşarak, çevre ülkelerin istikrarına zarar verdiğini belirten Clinton, "Lübnan'daki tehlikeli çatışmaların arttığına ve Türkiye ve Ürdün'deki tansiyonun arttığına çoktandır şahit oluyoruz." diye konuştu. Konuşmasında Clinton, Suriyeli muhalifleri destekleyen ülkelerle çalışmayı devam edeceklerini belirtti ve "Esed sonrasının planlarını yapıyoruz. Çünkü gideceğinden eminiz.'' diye konuştu.

Clinton, insani yardımın bir an evvel Suriye'ye ulaşması için Çin'le istişare ettiklerini de dile getirdi. Clinton, İran'a baskı yapılması için Çin ile yakın görüşmeler içinde olduklarını da ifade etti.

ÇİN: SURİYE'DE SİYASİ GEÇİŞ DÖNEMİNİ DESTEKLİYOR

Bakan Yang ise Suriye'ye dış müdahaleye karşı olduklarını yineleyerek, Suriye sorununun dış baskıyla değil, diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi. Yang, şiddetin vurduğu ülkede bir "siyasi geçiş dönemini" desteklediğini söyledi.

cihan


Bu haber 995 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,482 µs