En Sıcak Konular

İsrail'deki içki rezaletine İİT'ten tepki

2 Eylül 2012 12:05 tsi
İsrail'deki içki rezaletine İİT'ten tepki İslam işbirliği Teşkilatı, İsrail'de cami avlusunda düzenlenmesi planlalan içki festivaline tepki gösterdi

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail'i tarihi Beersheva Camisi'nin avlusunda içki festivali düzenlenmemesi konusunda uyararak, Müslümanların kasıtlı olarak kışkırtıldığına dikkati çekti.

İİT resmi internet sitesinde açıklaması yayımlanan İhsanoğlu, mukaddes mekanlara ve ibadethanelere kadar ulaşan saldırılardan İsrail hükümetini sorumlu tutarak bunun bölgede istikrarsızlığı ve gerginliği yaymanın ötesinde uluslararası hukuk ilkelerini hiçe saymak olduğunu kaydetti.

İhsanoğlu, "Bu ihlal Filistin'deki mukaddes ve tarihi yerlere yapılan saldırıların bir parçasıdır, İslami sembollerin yok edilmesi ve kutsallığının kirletilmesidir, bu da tüm dünyadaki Müslümanların kasıtlı olarak kışkırtılmasıdır" dedi.

Genel Sekreter, uluslararası toplumu, hukuk örgütlerini, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nü (UNESCO) ve Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio'yu göreve çağırarak acilen İsrail'in bu saldırılarını durdurması ve mukaddes yerlere ve ibadethanelere saygı duymasını sağlamalarını istedi.

Beersheva belediyesi, 5-6 Eylül'de İsrailli 30 içki üreticisinin katılımıyla Beersheva Camisi avlusunda içki festivali düzenleyeceğini açıklamıştı.

Tarihi Beersheva Camisi geçen yıl İsrail yüksek mahkemesi tarafından müzeye çevrilmiş, bu karar Filistin'deki Müslüman ve Hıristiyan çevreler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

5 Eylül'de saat 17.00'de İsrail'de yaşayan Arapları temsil eden çeşitli sivil toplum kuruluşları, cami avlusunda düzenlenecek içki festivalini protesto edecek.

Bu haber 619 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,985 µs