En Sıcak Konular

Mini tampon bölgeler

1 Eylül 2012 12:11 tsi
Mini tampon bölgeler Dünya basınında Suriyelilerin Türkiye sınırındaki kamplarına şimdiden tampon bölge muamelesi yapılıyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Türkiye’yle birlikte Suriye’nin kuzeyinde ve güneyinde bazı “özgürleştirilmiş bölgeler” tespit ettiklerini, doğru biçimde idare edilirse buraların siviller için sığınak olarak kullanılabileceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dönem başkanı Fransa’nın çağrısıyla önceki gece New York’ta yapılan toplantıdan bir sonuç elde edilemese de Suriye içinde siviller için tampon bölgeler kurulması ve isyancıların ellerindeki bölgelere daha fazla yardım gönderilmesi için çalışmalar sürüyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, Türkiye’yle birlikte kuzeyde ve güneyde Suriye lideri Beşar Esad’ın kontrolünden uzakta “özgürleştirilmiş bölgeler” belirlediklerini, eğer finansman sağlanır ve doğru yönetilirse, buraların siviller için sığınak olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

TÜRKİYE GİRİŞİMLERİ SÜRDÜRECEK

Ancak Fransa’nın önümüzdeki dönemde Suriye’ye göndereceği 5 milyon euroluk yardım, Türkiye’nin kurulmasını önerdiği tampon bölgeler için yeterli değil. Reuters’a konuşan Ankara’dan bazı kaynaklar Türkiye’nin tampon bölge talebini önümüzdeki ay BM Genel Kurulu’nda bir kez daha öne süreceğini söyledi.

Kaynaklar, aradaki süre içinde de Türk yetkililerin Rusya ve İran’ı tampon bölge planına destek vermeye ikna etmek için çalışacağını belirtti.

Zira tampon bölge kurulması aynı zamanda buralarda uçuşa kapalı bölgeler ilan edilmesi anlamına da geliyor. Ancak Rusya ve Çin’in vetoları göz önünde bulundurulduğunda şu an için BM Güvenlik Konseyi’nden böyle bir karar çıkması söz konusu değil.

MİNİ TAMPON BÖLGE

Bununla birlikte dünya basınında Suriyelilerin Türkiye sınırındaki kamplarına şimdiden tampon bölge muamelesi yapılıyor.

Washington Post’un bugünkü manşetinde yer alan haberde Suriye-Türkiye arasındaki sınır kapılarının bombardımandan uzak korunaklı mekanlar olarak görüldüğü ve Türkiye’ye geçmeye çalışan Suriyeliler için buranın şimdilik bir “mini tampon bölge” vazifesi gördüğü belirtiliyor.

HürriyetBu haber 971 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,173 µs