En Sıcak Konular

PKK neden dini kanal kurdu?

1 Eylül 2012 10:23 tsi
PKK neden dini kanal kurdu? Terör örgütü PKK, inanç alanında yayın yapacak bir televizyon kanalı kurdu. Çıra TV ismi verilen kanalda ağırlıklı olarak Yezidilik ve Zerdüştlük anlatılıyor.

Kanalın logosu Zerdüştlük'ün sembolü de güneş ve ateşten oluşuyor. Ağustos ayı başında yayına geçen kanal, PKK'nın yayın organları olan Fıratnews ve Özgür Gündem gazetesinde, "ÇIRA TV'nin tüm yayınları Kürtçe olacak ve Yezidilik inancı ile kültürünü anlatan programlara ağırlık verilecek" ifadeleri ile duyuruldu. Kürtçede ışık ya da ateş anlamına gelen Çıra TV'de Yezidilerin nasıl ayin yaptıkları, toplumsal adetleri anlatılırken, bolca Yezidiliğin Kürtlerin milli dini olduğu propagandası yapılması dikkat çekiyor. Kanalda, İslamiyet ve İslama ait değerler açık bir dille eleştirilirken, Yezidilik ve Zerdüştlük'e övgüler diziliyor.

Kamplarda Zerdüştlük eğitimi

Star gazetesinden Hamza Erdoğan'ın haberine göre; kanalda, "Yezidiler Gelin" "Yezidi Evi" "Yezidi Güneşi" gibi programlar yeralıyor. Avrupa'nın yanı sıra Kürtlerin yoğun yaşadığı, Kuzey Ermenistan, Rusya ve Avrupa'dan izlenebilen kanalın, ileriki dönemlerde bu formatta özellikle çocuklarla gençliklere yönelik yayınlar yapacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde de Batman'da örgütün sahte imamlarından Kasım Koç'un Kürtler Zerdüşttür içerikli konuşması basına yansımıştı. Örgütten kaçarak güvenlik güçlerine sığınan çok sayıda örgüt mensubu da PKK kamplarında Zerdüştlük propagandası yapıldığını ve İslam dininin aşağılandığını itiraf etmişti. Belçika'da Brüksel Merkezli Abdullah Öcalan Sosyal Bilimler Akademisi, Yezidiliğin Kürtlerin dini olduğu iddiasını akademik olarak temellendirmek ve Yezidiliği Kürt halkına benimsetmek çalışmalar yapıyor.

SabahBu haber 1,496 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,199 µs