En Sıcak Konular

Japonya ile Çin arasında mektup diplomasisi

1 Eylül 2012 09:41 tsi
Pekin ile Tokyo arasında Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı adalar sebebiyle soğuk rüzgarlar eserken, Japonya, Çin ile tansiyonu düşürmek için harekete geçti.Japonya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Tsuyoshi Yamaguchi, Pekin'e giderek Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'ya bir mektup sundu. Mektupta egemenlik nedeniyle yükselen gerilimin düşürülmesinin hedeflendiği kaydedildi. Japon yetkili, Çin'in üstdüzey isimlerinden Dai Bingguo ile de görüşme yaptı. Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Çin'e bir mektup göndereceklerini hafta içinde kamuoyu ile paylaşmıştı.

İki ülke Doğu Çin Denizi'nde Pekin'in Diaoyu, Tokyo'nun da Senkaku diye isimlendirdiği takım adalar sebebiyle sorun yaşıyordu. Adaların denetimini Japonya'nın elinde olmasına rağmen Çinli aktivistlerin adaya çıkarma yapmıştı. Bunun üzerine Japon milliyetçiler de adaya çıkarak bayrak asmıştı. Artan gerilimin bir işareti olarak Japonya'nın Pekin Büyükelçisi'nin arabasına Çinliler saldırmış ve arabada asılı Japonya bayrağını alıp parçalamıştı. Gerilim nedeniyle Tokyo, Senkaku Adaları'nın Japon sahiplerinden almayı planlıyor.

ÇİNLİLERE TUTUKLAMA YOK

Öte yandan, Japon elçisinin arabasına saldıran Çinlilerin tutuklanmayacağı bildirildi. Japon Yomuiru gazetesinin haberine göre, Pekin yönetimi saldırıyı gerçekleştirdiklerinden şüphelendikleri bazı isimler belirledi. Bu kişilerle görüşme yapan güvenlik birimlerinin, ülkede artan Japonya karşıtı hava nedeniyle tutuklama yapmayacakları kaydedildi.

(CİHAN)

Bu haber 912 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,580 µs