En Sıcak Konular

ABD Rusya'yı Suriye için iknaya çalışıyor

27 Mayıs 2012 16:08 tsi
Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in, Yemen'de olduğu gibi devlet başkanlığını bırakmasını, ancak yönetimde rejimden bazı kişilerin kalmasını planlıyorABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'de Yemen modelinin uygulanabilmesi için Rusya'yı destek vermeye iknaya çalıştığı bildirildi.

New York Times gazetesinin adını açıklamayan Amerikan yönetimi yetkililerine dayanarak verdiği habere göre Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in, Yemen'de olduğu gibi devlet başkanlığını bırakmasını, ancak yönetimde rejimden bazı kişilerin kalmasını planlıyor.

Obama'nın bu planını geçen hafta Camp David'de yapılan G-8 zirvesinde, Suriye'nin müttefiki Rusya'nın Başbakanı Dimitriy Medvedev'e ilettiği, Medvedev'in de plana soğuk bakmadığı belirtildi.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, zirvede Medvedev'in, yönetim değişikliğine kötü örnek olarak Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in "kafese konulması"nı gösterdiğini, Obama'nın da buna karşılık Yemen misalini ortaya koyduğunu anlattı.

Medvedev, Yemen tarzı yönetim değişikliğini doğrudan reddetmemekle birlikte bu plana Rusya'nın destek verip vermemesi kararının Obama'nın gelecek ay bir araya gelmeyi planladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bağlı olduğu vurgulandı.

New York Times, Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon'un planı üç hafta önceki Moskova ziyareti sırasında Putin'e sunduğunu da yazdı.

ABD'nin Rusya'ya, Esed sonrası dönemde Suriye'deki etkisini sürdürmesine imkan tanınacağını bildirdiği de kaydedildi.Bu haber 607 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,779 µs