En Sıcak Konular

Dışişleri: Lübnanlı grup henüz gelmedi

26 Mayıs 2012 17:53 tsi
Dışişleri Bakanlığı, Suriyeli muhalif gruplar tarafından alıkonan Lübnalıların Türkiye'ye giriş yapmadıklarını açıkladı

Dışişleri Bakanlığı, Suriyeli muhalif savaşçılar tarafından kaçırıldığı öne sürülen 11 Lübnan vatandaşının Türkiye'ye giriş yapmadığını açıkladı.

Konuyla ilgili bir soruya cevap veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, "Kaçırılan 11 Lübnan vatandaşının sağlıklarının iyi olduğu, serbest bırakılacakları ve Türkiye'ye giriş yapmalarının beklendiği konusunda Lübnan makamlarına ve tarafımıza intikal eden dolaylı bilgi konusunda Lübnanlı yetkililerle gerekli istişarede bulunulmuştur. Ancak, şu ana değin, anılan Lübnan vatandaşları ülkemize giriş yapmamıştır." dedi.

Türkiye'nin Lübnanlı yetkililerin talepleri doğrultusunda imkanları ölçüsünde bu konuda gerekli katkıyı yapmaya çalıştığını ifade eden Ünal, "Temennimiz, kaçırılan Lübnanlı kardeşlerimizin sağ ve salim bir şekilde biran önce ailelerine kavuşmalarıdır ve bu hususta elimizden gelen çabayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı. Ünal, Suriye'de 11 Lübnan vatandaşının kaçırılması hadisesinin bir istikrar sorununa dönüşmesini engellemek amacıyla, Lübnan'da ilgili tüm tarafların sergilediği çabayı ve sağduyulu yaklaşımı takdirle karşıladıklarını da ekledi.

Lübnanlı yetkililer daha önce, İran'daki türbe ziyaretlerinin ardından Türkiye üzerinden ülkelerine dönerken Suriye'de kaçırılan vatandaşlarının Türkiye'ye teslim edildiğini açıklamıştı.

Lübnan'da yaşanmakta olan ve bu ülkenin istikrarını hedef alan gerginliğin biran önce yatıştırılmasının büyük önem taşıdığına inandıklarını da belirten Selçuk Ünal, "Esasen, Lübnan'da her düzeydeki muhataplarımızla bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde, bu konuda elimizden gelen katkıyı sağlamaya hazır olduğumuzu da ifade etmiş bulunuyoruz." diye ekledi.Bu haber 617 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,511 µs