En Sıcak Konular

'Afganistan'dan 2014 sonuna kadar çekileceğiz'

20 Mayıs 2012 23:57 tsi
'Afganistan'dan 2014 sonuna kadar çekileceğiz' NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ittifakın Afganistan'dan daha önce üzerinde anlaşılan plan doğrultusunda 2014 yılına kadar çekileceğini söyledi.Rasmussen, ABD'nin Chicago şehrinde NATO zirvesi başlamadan önce gazetecilere toplantı ile ilgili bilgi verdi. NATO zirvesinin 3 ana konusu olduğunu söyleyen NATO Genel Sekreteri Rasmussen, bunları "Afganistan'ın bugün ve gelecekte güvenliğini sağlamak", "NATO'yu güçlü tutmak ve 21. asırda iş yapma gücünü korumak" ve "NATO'nun partnerlerinin güvenliğini sağlamak" olarak sıraladı.

NATO zirvesinde somut kararlar alınacağını aktaran Anders Fogh Rasmussen, bunu dünyadaki kriz döneminde "halkı düşük maliyetlerle güvende tutmak" şeklinde açıkladı. Toplantıda ayrıca "Akıllı savunma" (Smart Defence) adlandırılan yeni strateji belirleneceğini ifade etti.

Rasmussen, NATO zirvesinde önemli bir yeri Afganistan konusunun tutacağını aktardı. Afganistan konusunda yeni bir adım atılacağını söyleyen Rasmussen, 2014'e kadar güvenliğin Afganistan'a devredilmesinin ele alınacağını kaydetti. NATO Genel Sekreteri, ancak 2014'ten sonra da ittifakın Afganistan'a destek vermeye devam edeceğini ifade etti.

Güvenliğin aşamaları olarak Afganlara devredilmesi sürecinin artık başladığını söyleyen Rasmussen, halkın yarısının artık Afganların güvenliği sağladığı bölgelerde yaşadığını bildirdi. Yakın zamanda bu oranın dörtte üçe yükseleceğini kaydeden NATO Genel Sekreteri, 2014'te ise bu sürecin tamamlanacağını vurguladı.

Pakistan'dan geçen ve Afganistan'daki NATO güçlerine malzeme taşıyan yolun açılması konusuna da değinen Anders Fogh Rasmussen, Pakistan ile görüşmelere devam ettiklerini ve transit yolun yakında açılacağını ümit ettiğini belirtti.

(CİHAN)


Bu haber 698 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,735 µs