En Sıcak Konular

Bozdağ, New Jersey'de cami gezdi

20 Mayıs 2012 12:44 tsi
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ABD seyahatinin son gününde eskiden mason locası olan bir camiyi ziyaret etti.

ABD gezisinin Washington ayağından sonra Cuma günü New York temaslarına devam eden Bekir Bozdağ, Cumartesi sabahı beraberindeki heyetle New Jersey eyaletinin Bergen şehrinde Türk-Amerikan toplumu tarafından satın alınarak cami ve kültür merkezine çevrilen binayı gezdi.

Clifside Park semti ve çevresinde yaşayan yaklaşık 10 bin Türk vatandaşına hitap eden Bergen İslam Kültür Merkezi, milli ve dini bayramlar başta olmak üzere özel gün ve kutlamalarda Türk toplumuna yönelik programlar düzenliyor.

Üç katlı binanın en üst katı cami, orta katı ise çocuklara Türkçe ve Türk kültürünün öğretildiği derslik olarak kullanılıyor.

Türk-Amerikan toplumu ile Bergen Kültür Merkezi'nde sabah kahvaltısında buluşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bergen şehrinde yaşayan Türklere birlik ve beraberlik çağrısı yaparak, içinde yaşanan toplumla özünden kopmadan kaynaşabilmenin barışçıl ilişkiler kurabilmenin önemine işaret etti.

Bugüne kadar 26 ülkede faaliyete giren Yunus Emre Kültür Merkezlerinin yakın zamanda Amerika'da da açılacağının müjdesini veren Bozdağ, bu merkezlerde yapılacak faaliyetler hakkında detaylı bilgi verdi.

New Jersey'de Bergen Diyanet Cami ve Türk Kültür Merkezi ismi altında yakın zaman önce hizmete açılan camiyi diğerlerinden ayıran özelliği, binanın atıl durumda bir mason locasıyken alınıp camiye çevrilmesi.

Cami yetkililerinin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a verdiği brifingde, 1915 yılında bölgede meskun bulunan Amerikalı masonlar tarafından yaptırılan locanın bir süre önce müdavimi kalmaması nedeniyle satılığa çıkarılması üzerine harekete geçen Türk toplumunun binayı satın aldığı belirtildi. Binadaki bazı masonik işaretlerin hatıra olarak saklandığını söyleyen New York Başkonsolosluğu Din ve Sosyal Hizmetler Ataşesi Süleyman Duman, bunlardan bazılarını Başbakan Yardımcısına gösterdi.

Cami ve kültür merkezi olarak hizmet veren binanın yerel belediyeden izin alabilmesi için gereken otomobil parkının ise binanın tam karşısında bulunan kilise tarafından temin edildiğini öğrenen Bekir Bozdağ; ''Dayanışma içerisinde olmak güzel, Omsanlı'da da böyle idi. Cami, kilise ve havranın iç içe bulunduğu yapılar halen bazı illerimizde mevcut'' diyerek, aynı anlayış ve hoşgörünün günümüzde de yaşatılmasının önemine vurgu yaptı.

aa


Bu haber 517 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,896 µs