En Sıcak Konular

''İstihbarat milli kaynaklardan geldi''

20 Mayıs 2012 09:56 tsi
''İstihbarat milli kaynaklardan geldi'' Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Uludere olayıyla ilgili ABD basınında çıkan haberlere ilişkin konuştu...

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Uludere olayıyla ilgili ABD basınında çıkan haberlere ilişkin, 'İstihbaratın milli kaynaklardan olduğu çok net bir şekilde açıklandı, artık bu konu üzerinde değerlendirme yapmak doğru olmaz diye düşünüyorum, çünkü haberin asparagas olduğu açık ve net bir şekilde ortaya kondu' dedi.
 
Bozdağ, New York'ta Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Uludere olayıyla ilgili ABD basınında çıkan haberlere ilişkin Genelkurmay Başkanlığının açıklamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Bozdağ, bu konuda gerekli açıklamaların yapıldığını, gerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, gerek diğer yetkililerin bu konuda Amerikan gazetelerinde çıkan haberin doğru olmadığını çok açık, net şekilde ortaya koyduklarını belirtti.

Bozdağ, 'İstihbaratın milli kaynaklardan olduğu çok net bir şekilde açıklandı, artık bu konu üzerinde değerlendirme yapmak doğru olmaz diye düşünüyorum, çünkü haberin asparagas olduğu açık ve net bir şekilde ortaya kondu' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Uludere olayına ilişkin, 'bu konuda hükümetin sorumluluğu var' şeklindeki görüşünü nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Bozdağ, şunları kaydetti:

'Yalan haberden hükümet niye sorumlu olsun? Haberin yalan olduğunu ve gerçeği yansıtmadığı çok açık bir şekilde ortaya konuldu. Bundan sonra hükümet bu noktada yapılması gerekeni yaptı, haberin yalan olduğu çok net bir şekilde ortaya kondu, açıklandı. Bundan sonra 'Bu konuda hükümet sorumludur' şeklinde yaklaşımı olanların, ellerinde varsa bir bilgi, belge bunu kamuoyuyla paylaşmaları lazım. Hükümet bu konuda üzerine düşeni yaptı.'

Predatörlerin Amerikan kaynaklı olduğunu söylemenin maksatlı olup olmadığının sorulması üzerine Bozdağ, bu konuda gerekli açıklamaların yapıldığını, yeni bir şey söylemeye ihtiyaç duymadığını belirtti. ABD'den yeni predatörlerin Türkiye'ye ne zaman geleceğine yönelik bir soru üzerine ise Bozdağ, bu konuda bilgisinin olmadığını söyledi.

Suriye ile akrabalık bağlarımız var

AA muhabirinin, Türkiye'nin, Suriye'deki krizle ilgili ne yapacağına ilişkin görüşlerini sorması üzerine ise Bozdağ, Suriye'nin Türkiye'nin en uzun sınırı olan komşusu olduğunu belirterek, iki ülke arasında akrabalık bağlarının bulunduğunu hatırlattı.

Bozdağ şöyle konuştu:

'Türkiye orada yaşanan insanlık dramına sessiz kalmadı, kalmayacak da. Oradan koşup gelen insanlar oldu, yani zulümden, ölümden kaçan, ailesini, çocuklarını kurtarmak için kaçan insanlar oldu. Türkiye olarak bizim bunlara kapıyı açmamazlık, 'ne haliniz varsa görün' dememiz olmazdı. Kapıyı açtık, çünkü kapıyı açmamak onları ölüme terk etmek olurdu. Bize gelenleri biz ölüme terk etmeyiz, etmedik de, kapıları açtık. Türkiye'nin değişik yerlerinde, şu anda sınırda Suriye'den gelenleri misafir ediyoruz, onların her türlü ihtiyaçlarını gideriyoruz.'

Türkiye'nin bir yandan da bütün dünyanın dikkatini, Suriye'de yaşanan zulme, haksızlığa çektiğini anlatan Bozdağ, 'Bu olaylar karşısında sessiz kalınmaması gerektiğini her defasında ifade ettik. Annan Planı çerçevesinde birtakım adımların atılacağı söylendi, bu adımların neticesini görmekte fayda olacağını ifade etti uluslararası toplum. Biz o zaman da söyledik, Suriye yönetimi bugüne kadar verdiği sözleri tutmadı, umarız bu sefer tutar. Ama görünen o ki Suriye yönetimi Annan Planı çerçevesinde verdiği sözleri tutmadı ve her gün orada pek çok insan hayatını kaybetmeye devam ediyor. Dünya ülkeleri ve uluslararası toplum bu noktada sessizliğini daha fazla koruduğu takdirde, olan bitenden sorumluluğu daha fazla olacaktır.'

Af tartışmaları

Bekir Bozdağ af tartışmalarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. AK Partili bir milletvekilinin bu yönde görüş ifade ettiğinin belirtilmesi üzerine ise Bozdağ, 'Bir milletvekili arkadaşımız kendi görüşünü zannedersem kamuoyuyla paylaştı. Herhangi bir af söz konusu değil, böyle bir çalışmamız, böyle bir düşüncemiz de yok' dedi.

Başkanlık Sistemi

Bozdağ, New York'ta Türk dernekleriyle görüşmesinden önce de gazetecilerin başkanlık sistemiyle ilgili bir soru sormaları üzerine, 'Başkanlık sisteminin başarılı tek örneği şu anda ABD'dir, çünkü başkanlık sistemi özellikleriyle sadece ABD'de uygulanıyor. O yüzden başkanlık sistemi tartışmaları yapanların doğru adres üzerinden tartışma yapmaları lazım. Onun için de ABD başkanlık sistemi uygulamasına bakmalarında fayda var diye düşünüyorum. Bir de buraları gezip görürlerse faydalı olur' ifadesini kullandı.

 Bozdağ, başkanlık sistemi tartışmalarında kötü örnekleri örnek olarak vermenin doğru olmadığını da vurgulayarak, 'Kötü misal emsal olmaz der eskiler' diye konuştu.

aa


Bu haber 780 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,812 µs