En Sıcak Konular

Selin faturası belediyeye çıktı

20 Mayıs 2012 09:25 tsi
Danıştay, su baskını sonucu iş yeri zarar gören vatandaşa belediyenin tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti...

Danıştay, Edirne’de su baskını sonucu iş yeri zarar göreni vatandaşa belediyenin tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi. Edirne’de bir vatandaşın iş yerini su bastı. Sigortalı olan iş yerinin zararını sigorta şirketi ödedi. Ardından sigorta şirketi Edirne Belediyesi’nin yeterli altyapıyı sağlamadığını savunarak, belediye aleyhine dava açtı. İdare Mahkemesi davayı reddetti. Ancak, Danıştay kararı bozarak, zarardan belediyenin sorumlu olduğuna ve tazminat ödemesine karar verdi. İçtihat niteliğindeki karara göre, su taşkınları konusunda gerekli tedbirleri almayan belediyeler oluşan zararı karşılamak zorunda kalacak.
 
RÖGARDAN TAŞTI

Edirne’de bir vatandaşın bodrumkatındaki iş yeri 11 Temmuz 2009’da bölgede yaşanan şiddetli yağış sonucu rögardan taşan suların altında kaldı. Teşhir ürünleri kullanılamaz hale gelen vatandaş sigorta şirketinden 16 bin TL aldı. Sigorta şirketi de su basmasının Edirne Belediyesi’nin hizmet kusuru nedeniyle yaşandığını belirterek, oluşan zararının yasal faiziyle birlikte ödenmesi için idaremahkemesinde rücu davası açtı.
 
BELEDİYENİN SAVUNMASI

Edirne İdare Mahkemesi, zararın herhangi bir adli veya idari tespite veya özel şahıslarca tanzim edilen bir tutanağa bağlanmadığı ve bu haliyle zarar ile idarenin sorumluğu arasında illiyet bağı tespit edilemediği gerekçesiyle davayı reddetti. Bunun üzerine sigorta şirketi davayı Danıştay’da temyiz etti. Edirne Belediyesi, gönderdiği savunmada, kanalizasyon şebekesinin bakımının zamanda yapılarak yağmur sularına karşı önlem alındığını savundu.
 
Tazminat ödenmesi gerekir’

Danıştay 8. Dairesi, su baskını sonucu oluşan zararın Edirne Belediyesi tarafından karşılanması gerektiğini belirterek kararı bozdu. Kararda, Anayasa’nın 125. maddesine göre idarenin kendi eylem ve işleminde doğan zararı ödemekle yükümlü olduğunun hükme bağlandığı kaydedildi. Davacı sigorta ekspertiz şirketinin raporuna göre, bölgede yaşanan şiddetli yağış nedeniyle sigortalı iş yerinin bulunduğu binanın arka cephesindeki rögarın taşarak iş yerinin yan cepheye açılan kapısından içeriye dolması sonucu hasarın meydana geldiği, sigorta firmasıyla görüşmeler sonucu zararın tespit edilip ödendiği kaydedildi. Kararda, “Uyuşmazlık konusu olayda hukuken geçerli delil niteliği taşıdığı anlaşılan ekspertiz raporu dikkate alınmak suretiyle oluşan zarar ile idarenin yürüttüğü hizmet arasında nedensellik bağının var olduğu kabul edilerek tazminata hükmedilmesi gerekmektedir” denildi.
 
bugün


Bu haber 562 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,685 µs