En Sıcak Konular

Ankara o şirketleri uyardı

19 Mayıs 2012 09:20 tsi
Ankara o şirketleri uyardı 'Akdeniz'de hiçbir faaliyete müsade edilmeyecek'

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) açtığı ikinci petrol arama ihalesi nedeniyle bir açıklama yayınlayan Dışişleri Bakanlığı, ihaleye katılacak şirketlerin de bölgede oluşacak gerginlikten sorumlu olacağını duyurdu.

Açıklamada, GKRY'nin açtığı ihaleye konu olan deniz alanlarının Ada'nın batısındaki bir bölümünün Türkiye'nin Akdeniz'deki kıta sahanlığı alanı ile çakıştığı, Türkiye'nin evvelce açıkladığı gibi, bu alanlarda hiçbir faaliyete müsaade etmeyeceğine dikkat çekildi.

Rumlar, geçtiğimiz aralık ayında, Doğu Akdeniz'de tek yanlı "münhasır ekonomik bölge" (MEB) ilan ettiği bölgede ayırdığı 13 parselden "Afrodit" adı verilen 12. parselde doğalgaz bulduklarını açıklamıştı. Söz konusu parselde, Rumlar adına Amerikan Noble şirketi sondaj yapmıştı. Rum Yönetimi'nin, "Afrodit" dışında kalan diğer parsellerde yeni hidrokarbon aramaları için 11 Şubat'ta çıktığı ihaleye 5'i şirket, 10'u konsorsiyum olmak üzere toplam 15 teklif gelmişti. GKRY ile işbirliği yapacak şirketlerin gelecekte Türkiye'de enerji projelerine dâhil edilmesinin söz konusu olmayacağı vurgulanan açıklamada, "KKTC gibi biz de ilgili ülkeler ve petrol şirketlerini sağduyulu hareket etmeye ve özellikle Kıbrıs meselesi bakımından ihtilaflı olan bu deniz alanlarında faaliyet göstermemeye ve bahse konu ihaleden çekilmeye davet ediyoruz. Bu uyarılarımıza rağmen söz konusu şirketlerin Kıbrıs Türklerinin haklarını yok sayarak GKRY ile doğalgaz konusunda işbirliğine girmeleri, bölgede gerginliğin ortaya çıkmasına sebebiyet verecek ve bunun sorumluluğu da söz konusu şirketlerde olacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Türkiye ve KKTC, tek taraflı aramaların Kıbrıs sorununun çözümüne zarar verdiğini söyleyerek, aramalara büyük tepki göstermişti. Türk tarafı, doğalgaz aramalarına açılan bölgelerde Ada'nın Türk tarafının da hakkı olduğunu ve aramaların nasıl yapılacağına birlikte karar verilmesi gerektiğini savunuyor. 

CihanBu haber 1,181 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,961 µs