En Sıcak Konular

Yeni anayasa için 41 başlıkta uzlaştılar

13 Mayıs 2012 09:49 tsi
Yeni anayasa için 41 başlıkta uzlaştılar
Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde 'Temel Hak ve Özgürlükler' bölümünün konu başlıklarını belirlemek için oluşturulan alt komisyon, büyük oranda uzlaştı.

Yeni anayasanın ilk yazılacak kısmını oluşturan bölüm için 41 başlıktan oluşan tek liste hazırlandı. Partilerin 'kültürel kimlik', 'vatandaşlık' ve 'vicdanî ret' gibi uzlaşamadığı 4-5 madde ise çarşamba günü toplanacak üst komisyona bırakıldı. AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin önerileri toplantıda masaya yatırılırken, 'Temel Hak ve Özgürlükler'in 5 ayrı ana kısımdan oluşması kararlaştırıldı. Bunlar, 'Temel ilkeler', 'Kişi hak ve hürriyetleri', 'Siyasî haklar ve özgürlükler', 'Sosyal ve ekonomik haklar' ile 'Temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması' olarak sıralandı.

Meclis'teki 4 parti 'siyasî parti kurma, seçme ve seçilme hakkı, çalışma hakkı, yaşam hakkı' gibi Anayasa 'daki 41 alt maddenin başlıklarında uzlaşma sağladı. BDP'nin konu başlığı olarak istediği 'kültürel kimlik', 'vicdanî ret' ile MHP'nin istediği 'Türk vatandaşlığı' başlıklarında ise uzlaşma sağlanamadı. Madde başlığının 'Türkiye vatandaşlığı', ibaresinin sadece 'vatandaşlık' veya mevcut Anayasa'daki gibi 'Türk vatandaşlığı' olup olmayacağı konusu ile diğer uzlaşılamayan başlıklar, üst komisyonda yeniden ele alınacak. Uzlaşılamayan başlıkları 'parantez' içine alan alt komisyon, yazım sırasında birleştirilecek konuları da yine 'paranteze' aldı. Üst komisyonda başlıkların netleştirilmesinin ardından geçilecek madde yazımı aşamasında ise daha detaylı müzakereler yapılacak. Uzlaşılamayan maddeler ise geri dönülmek üzere sonraya bırakılacak.

Yazılacak ilk maddenin 'insan onuru' benzeri bir başlık altında 'insan esaslı bir anayasa' yazıldığına atıfla 'temel hak ve hürriyetlerin devletin veya anayasanın verdiği bir lütuf değil insan olmaktan kaynaklandığı'nın ifade edilmesi bekleniyor. Böylece mevcut Anayasa ile anlayış farklılığının ortaya konulması ve yeni anayasanın 'insan onurunu temel aldığının' ifade edilmesi öngörülüyor.

zaman

Bu haber 714 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,975 µs