En Sıcak Konular

Yunus Emre, kabri başında anıldı

6 Mayıs 2012 15:44 tsi
Uluslararası Yunus Emre Sevgi ve Hoşgörü Haftası etkinlikleri kapsamında, ünlü halk şairi Yunus Emre kabri başında anıldı. Bu yıl Yunus Emre'nin üzerinde durduğu 'Güzel Söz' temasının işlendiği etkinliklere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Sevgi ve hoşgörü mimarı Yunus Emre'yi anma etkinlikleri kapsamında, ünlü halk şairinin Eskişehir'in Yunus Emre beldesinde bulunan mezarı başında anma etkinlikleri düzenlendi. Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir'in ev sahipliği yaptığı etkinliklere AK Parti Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı, Salih Koca ve Ülker Can, CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Eskişehir'in kurum ve kuruluş yöneticileri, çok sayıda vatandaş katıldı.

Yunus Emre'nin ilk mezarının bulunduğu yer, ardından naaşının taşınarak anıt mezara konulan kabrin protokol tarafından ziyaret edilmesiyle başlayan etkinlikler, tören alanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile devam etti. Okunan Kur'an tilavetinin ardından İl Müftüsü Niyazi Ersoy, Yunus Emre'nin kabri başında vatandaşlarla birlikte duada bulundu.

Programın ev sahibi Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, Yunus Emre'nin yüzyıllardır yaşatılmış olmasının en önemli nedeninin güzel söz söylemesi olduğunu belirtti. "O ilk sözün hep farkında olmuştur. Çünkü o, huzurda olduğunun her zaman farkında olmuştur. O güzel sözü söylemek için gönlü güzel etmenin her zaman farkında olmuştur." diyen Koçdemir, etkinliklerin insanlara o ilk sözü hatırlatmasına, huzurda olmanın farkında olunmasına vesile olmasını istediklerini kaydetti.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı da Eskişehir'in 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti onayını aldıklarını vatandaşlarla paylaştı. Avcı, "3 Mayıs günü TBMM'de bütün siyasi partilerin desteği ile Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması kabul edildi. Bu nedenle, önümüzdeki yıllardaki anma ve kutlama törenlerini daha güzel bir şekilde gerçekleştireceğimizi ümit ediyorum." ifadelerini kullandı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise bir tüketim çağında yaşandığını, bu nedenle toplumun Yunus ve Mevlana gibi değerleri de anlamsızca tükettiğini söyledi. "Yunus Emre'yi tüketim çağına kurban etmeyelim." diyen Destici, konuşmasına şöyle devam etti: "Her eve mutlaka Yunus Divanı'nın girmesini sağlayalım. Çocuklarımıza Yunus'un beyitlerini öğretelim. Okul öncesi mutlaka çocuklarımıza Yunus sevgisini aşılamalıyız."

Etkinlik, daha sonra Yunus Emre'nin tanıtımına katkı sağlayanlara plaket verilmesi ile devam etti. Türkiye çapında yapılan Yunus Emre konulu resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere de Vali Koçdemir tarafından plaket ve hediyeler takdim edildi. Program, Bosna Hersek'ten gelen Burhan Şaban İlahi Grubu'nun, Yunus Emre'nin şiirlerinden oluşan konseri ile son buldu. Programın ardından vatandaşlara Yunus aşı ikramında bulunuldu.

(CİHAN)Bu haber 737 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,887 µs