En Sıcak Konular

Yunanistan'da liderler oylarını kullandı

6 Mayıs 2012 14:35 tsi
Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos, ülkenin en kritik seçimlerinden birini gerçekleştirdiğini söyledi. Papadimos, kısa sürede yeni hükümetin kurulacağını kaydetti.

Yunanistan'da bugün yaklaşık 10 milyon seçmen, 300 üyeli yeni parlamentosunu seçmek için oy kullanıyor. Ciddi sorunların yaşanmadığı oy verme işlemi saat 19:00'da sona erecek. İlk sonuçların 21:30, genel bir tablo verecek sonuçların ise saat 23:00'da açıklanması bekleniyor. Sonuçlar, yarın netleşmiş olacak.

Atina'da Kipseli semtindeki 30. Lise'de oyunu kullanan Papadimos, "Seçmenin oyu demokrasinin en zirve anıdır." dedi. "En kritik seçimlerin yapıldığını" belirten Papadimos, "Her bir kişi, sadece ülkeyi kimin yöneteceğine değil, önümüzdeki on yıllarda ülkenin hangi süreci izleyeceğine karar verecek" ifadelerini vurguladı. Yunan Başbakan, kısa sürede hükümetin kurulacağına dair iyimser olduğunu belirtti.

PASOK ve Yeni Demokrasi'ye kızgın halkın sandığa ne oranda gideceği merak ediliyor. 2009 seçimlerinde oy kullanmayanların oranı yüzde 29,5 olmuştu. Bu seçimlerde halkın ekonomik zorlukları sebebi ile seçmen kaydı bulunan uzak mesafelerdeki köy, kasaba ve şehirlere masraf yapmamak için oy kullanmaya gitmeyeceği ifade ediliyor. Bu da oy kullanmayanların oranını yükseltecek. Atina'da ise vatandaşların bazı seçim merkezlerinde kuyruklar oluşturduğu görüldü.

Seçimlerde en büyük kaybeden olması beklenen PASOK lideri Evangelos Venizelos, oyunu Selanik'te kullandı. Venizelos, halkın tarihi sağduyusu ile sakin, ortak mantık, umut ve geleceğe iyimserlik içerisinde oyunu kullanacağını söyledi. 1974'ten bu yana ülke için en kritik gün olduğunu söyledi.

Yeni Demokrasi lideri Andonis Samaras ise oyunu Peloponnes bölgesindeki Pilos kasabasında kullandı. "Halk, bugün çocuklarının geleceğini oyluyor" diyen Samaras, "istikrar, kalkınma, güvenlik ve adaletin oylandığını" vurguladı.

cihan


Bu haber 589 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,766 µs