En Sıcak Konular

''Enflasyon tekrar normal seyrine gelecek''

6 Mayıs 2012 12:41 tsi
''Enflasyon tekrar normal seyrine gelecek'' Babacan, yıl sonu ulaşmayı bekledikleri enflasyon rakamını açıkladı.

Enflasyonlar ilgili soruların yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, enflasyonda bazı dönemlerde geçici çıkışlar yaşandığını ve bu çıkışların beklentileri bozacak gelişmeler olmadığını bildirdi.
 
Yıl Sonu Enflasyon Hedefi % 6,5
 
Yıl sonu için Merkez Bankası'nın tahmini olan yüzde 6,5 rakamına ulaşmayı beklediklerini kaydeden Babacan, gelecek yıl ise asıl hedef olan yüzde 5 civarında bir enflasyonun gerçekleşmesinin öngörüldüğünü kaydetti.
 
Babacan, ''Bunların hepsinin sebebi belli. Beklenen, sebepleri belli ve geçici artışlar bunlar. Dolayısıyla bir süre sonra rakamlar tekrar normal seyrine gelecektir. Enflasyonda, kalıcı, kontrolden çıkmış bir durum asla söz konusu değil'' diye konuştu.
 
"Biz Yatırımcıya Kapıları Açtık"
 
Başbakan Yardımcısı teşvik paketinin açıklanmasının ardından, Türkiye'ye gelmesi öngörülen yatırımlara ilişkin soru üzerine de Türkiye'de 10 yıldır çok farklı teşvik programları açıkladıklarını hatırlattı.
 
Açıklanan paketlerin, programların hiçbirine ilişkin bir yatırım tahmininde bulunmadıklarını kaydeden Babacan, ''Biz kapıları açıyoruz, programlarımızı açıklıyoruz. Açılan kapılardan kaç tane yatırımcı girer, ne kadar yatırım yapar bu artık yatırımcının, özel sektörün kendi takdiridir. Rakamlar gerçekleştikten sonra hep beraber göreceğiz'' dedi.
 
2B Gelirleri

Başbakan Yardımcısı Babacan, 2B'den ne kadar gelir elde edilirse bunun fazladan bir bütçe geliri olacağını belirterek, söz konusu gelirin nereye harcanacağına daha sonra karar verileceğini söyledi.
 
Memur zamları ile ilgili bir müzakere sürecine başlandığını hatırlatan Babacan, artık toplu sözleşme dönemine girildiğini ve görüşmelerin olumlu bir şekilde, kısa süre içinde tamamlanacağını umduğunu kaydetti.
 
Ukrayna ile Vizeler Temmuz Sonunda Kalkacak
 
Babacan, iki günlük Ukrayna ziyareti ile ilgili olarak da Kiev'de Ukrayna Başbakanı, başbakan yardımcıları ve bakanlarıyla verimli toplantılar gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
Türkiye ve Ukrayna arasında işbirliği anlaşması imzalandığını kaydeden Babacan, temmuz sonundan itibaren vizelerin kalkacağını hatırlattı.

trthaber


Bu haber 758 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,537 µs