En Sıcak Konular

Azerbaycan: Amerikan yardımına ihtiyacımız yok

6 Mayıs 2012 10:25 tsi
Bakü hükümeti, ABD Kongresi'nin, Ermenistan'ı dış dünyadan izole ettiği gerekçesiyle 1992'de Azerbaycan'a karşılıksız yardımları engelleyen yasayı hâlâ düzeltmemesine tepki gösterdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sosyal - Siyaset Şubesi Müdürü Ali Hasanov, kararın alınmasında Ermeni lobisinin Kongre üyeleri üzerindeki baskısının önemli bir etken olduğunu söyledi. Azerbaycan'a herhangi bir ABD yardımının verilmediğini belirten Hasanov, ülkesinin artık ekonomik anlamda desteğe ihtiyaç duymadığını kaydetti. Kararın Azerbaycan için siyasi önemi olduğunu vurgulayan Ali Hasanov, Ermenistan'ın Azerbaycan tarafından dış dünyadan izole edilmediğini, Ermenistan'ın bölgesinde işgalci ve saldırgan tutumuyla kendisini dış dünyaya kapattığını anlattı. İşgal altında bulunan Azerbaycan topraklarına dikkat çeken Hasanov, ''Topraklarının yüzde 21'ini işgal ettiğiniz bir ülke, nasıl sizi dış dünyadan tecrit eder?'' diye sordu.

ABD ile aynı hukuklara sahip ve müttefik olduklarını ifade eden Hasanov, "Amerika, üzerinden geçen bunca yıla rağmen tarafsızlıkla bağdaşmayan 907 sayılı kararı değiştirip değiştirmemekte özgürdür. Azerbaycan olarak biz bu konuyu bundan sonra gündeme getirmeyeceğiz. Zaten ABD'nin vereceği karşılıksız yardımlara da ihtiyacımız yok.'' dedi.

ABD Kongresi'nin Azerbaycan'la ilgili aldığı 907 sayılı karar, 1992 yılında Senatör John Kerry tarafından teklif edilerek Ermeni lobisinin desteği ile kabul edildi. Konu en son 11 Eylül terör saldırılarının ardından gündeme geldi. Kongre, Azerbaycan'ın uluslararası teröre karşı verilen mücadeleye destek vermesini sağlamak amacıyla ABD başkanına bahse konu kararı değiştirme yetkisi verdi. 2001 yılından günümüze kadar gelen ABD başkanlarından hiçbiri bu yetkisini kullanmadı.

cihan
 

Bu haber 671 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,931 µs