En Sıcak Konular

Köpek balığı kıkırdaklı krem tehlike saçıyor!

6 Mayıs 2012 09:29 tsi
Sağlık Bakanlığı'nın bir süre önce piyasadan toplattığı ağrı kesicili kremlerden sonra şimdi de 'köpekbalığı kıkırdaklı krem' furyası başladı.

Bu kremler içeriğindeki glikoz nedeniyle şeker hastalarında, kan yoğunluğunu artırdığı için kalp hastalarında ağır yan etkilere yol açabiliyor.
 
Yurtdışından ithal edilerek özellikle internet yoluyla satılan ve çeşitli sağlık problemlerine iyi geldiği iddia edilen kremler tehlike saçıyor. Aralık ayında Sağlık Bakanlığı'nın ağrı kesicili kremler başta olmak üzere 44 farklı ürünü toplatmasının ardından, şimdi başka bir tehlike piyasada kol gezmeye başladı: Köpekbalığı kıkırdaklı krem.
 
Piyasalarda kıkırdak geliştirici ve yenileştirici olarak satılan köpekbalığı kıkırdaklı kremler ileri yaşlardaki insanlarda ciddi sağlık problemlerine yol açıyor. Dizlerindeki kireçlenmeden şikayet eden vatandaşların rağbet ettiği bu kremler içeriğindeki glikoz nedeniyle şeker hastalarına ağır zararlar veriyor.
 
KALP HASTALARI DA RİSK ALTINDA
 
Köpekbalığı kıkırdaklı kremlerin tehlikesine dikkat çeken Ortopedist Dr. Ahmet Arık, eklem yerlerinde kireçlenme olan vatandaşların sıkça kullandığı bu kremlerin faydasından çok zararının olduğunu söyledi. Arık, doktor tarafından protez tavsiye edilen hastaların ameliyattan korktukları için bu kremlere rağbet ettiğini ifade etti. Bu ilaçların glikoz içerdiğini belirten Arık, "Eklem sıvısının ana maddesi glikozdur. Şeker hastaları için yan etkisi oldukça fazladır. Ayrıca bu kremler kan yoğunluğunu artırıyor. Yani kalp hastaları ile stendli hastalara ağır bir yan etkisi olabiliyor" dedi.
 
FAYDASINDAN ÇOK ZARARI VAR
 
Kremin fiyatının ortalama 60 lira olduğunu bildiren Arık, dizine protez ameliyatı kaçınılmaz olan hastalarda kremin yüzde 10-20 civarında etkisi olduğunu söyledi. Yan etkilerine rağmen kullanılmasının doğru olmadığını kaydeden Arık, "Özellikle bizde çok ileri yaşta dizinde protez olması gereken hastalarda kullanılması, yararlılık oranı yüzde 10 civarında olan bir ilaç için bu kadar yan etkisi varsa, önerilecek bir ilaç değil" diye konuştu. Köpekbalığı kıkırdaklı kremlerin ABD, Kuzey Avrupa ve İsviçre menşeli olduğunu belirten Arık, bu kremlerin geçici onay belgeleri ile satıldığının altını çizdi.
 
İnternetten yasak deliniyor
 

Sağlık Bakanlığı, kozmetik ürün gibi lanse edilen bu tür ürünlerin eczanelerden toplatılacağını açıklamıştı. Bakanlığın açıklamasının ardından il sağlık müdürlüğüne bağlı ekipler, başta eczaneler olmak üzere ıtriyat, market ve aktarlara giderek söz konusu ürünleri toplamaya başlamıştı. Ancak özellikle internet üzerinden yapılan satışlara bir kısıtlama getirilmemesi bu tür ürünlerin temin edilmesinde herhangi bir zorluğa neden olmuyor.
 
bugün


 

Bu haber 685 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,902 µs