En Sıcak Konular

TSK'dan ayrılan askerler 'istifa hakkı' için yürüdü

29 Nisan 2012 16:27 tsi
Beyoğlu'nda toplanan '15 yıl Zorunlu Hizmet ve İstifa Yasağı Mağdurları Platformu' üyesi bir grup eski asker, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 112. maddesinin değiştirilmesi için eylem yaptı.Taksim Meydanı'nda bir araya gelen, aralarında eski askerler ve yakınlarının da bulunduğu grup Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü. Grup, 'İstifa her insanın hakkıdır', 'İstifa yok kölelik var', 'İstifa hakkı istiyorum. Hapse girmek istemiyorum' yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına basın açıklamasını yapan Oğuz Evren Kılıç, "Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kânunu'nun 112. maddesi gereğince, istifâ hakkımız yoktur. 15 yıl zorunlu hizmet süresi tamamlanmadıkça istifa etmek yasaktır. İstifa etmek isteyenlerimize kaçak damgası vurulmakta, bu kişiler tutuklanmakta, yargılanmakta ve hapse atılmaktadır. İsteği sadece istifa etmek olan binlerce kişi, âdî birer suçlu gibi, uyuşturucu satıcısı gibi, terörist gibi, dolandırıcı gibi aranmakta, tutuklanmakta ve hapse atılmaktadır." diye konuştu.

Ordudan ayrılan İlker Altuner ise düşüncelerini şöyle açıkladı: "Askeriyede yaşadığım sıkıntılardan ötürü hapis yatmış bir doktor olarak arkadaşlarımı desteklemek için buradayım. İstifa hakkımız yok. İstifa etmek isteyen arkadaşlarımızın hapis yatmadan özlük haklarına kavuşmasını istiyoruz. Amirimden baskı gördüm. Bu yüzden ayrılmayı talep ettim ama ayrılamadım. Firar etmek zorunda kaldım. 40 bin liraya yakın tazminat ödedim üstüne de 6 ay 20 gün hapis yattım."

(CİHAN)

Bu haber 803 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,218 µs