En Sıcak Konular

HSYK atanacak hakimleri belirledi

29 Nisan 2012 12:08 tsi
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), yaz kararnamesinde muhtemel ataması yapılacak olan hâkim ve savcıları tespit etti.

Toplam 5 bölgeye bin 526 hakim, bin 171 Cumhuriyet savcısı, 12 ağır ceza mahkemesi başkanı; 12 Cumhuriyet başsavcısı atayacak.
 
Hakim ve savcıların taleplerini alan HSYK, talep, süre, mazeret ve disiplin nedenleri ile 2012 yılı yaz kararnamesinde muhtemel ataması yapılacak olan hâkim ve savcıları belirledi. Salışmalar neticesinde 2012 yılı adli yargı yaz kararnamesi atamalarında esas alınmak üzere hazırlanmış olan listeler, kararname kapsamında olanlara, taleplerine uygun atanabilmelerini sağlamak ve daha gerçekçi tercihte bulunabilmelerini kolaylaştırmak amacıyla duyuruldu.
 
Listelerde belirtilen yerler ve sayıların kesin olmadığı, bu yerler haricindeki başka mahallere atama yapılmasının da söz konusu olabileceği belirtildi.
 
İkinci bölgede görev yapan hâkim ve Cumhuriyet savcılarından ikinci bölgede toplam beş yıldan az çalışanlar, atanma talebi yoksa, listeye dâhil edilmedi. Ancak birinci bölgedeki ihtiyacın bu şekilde karşılanamaması halinde talebi olmasa dahi ikinci bölgede en çok çalışandan başlamak üzere birinci bölgelere resen de atama yapılabileceği hatırlatıldı.
 
Üç, dört ve beşinci bölgelerde görev yapan hâkim ve Cumhuriyet savcılarından yerinde kalmak isteyenler bu aşamada atama planlamasına dahil edilmedi. Ancak üst bölgelerdeki ihtiyaçların bu şekilde karşılanamaması halinde yerinde kalmak istese dahi bulunduğu bölge statüsünde en çok çalışandan başlamak üzere üst bölgelere atamaları yapılabilecek.
 
İLK İLANDA BAŞVURU YAPMAYAN İKİNCİ İLANDA TERCİH YAPAMAYACAK
 
İlk ilan üzerine atanma talebinde bulunan hâkim ve savcılar, ikinci ilan üzerine ilave tercihte de bulunabilecek. İlk ilanda belirtilen süre içerisinde talepte bulunmayan veya süre ve hizmet gerekleri nedeniyle kararname taslağında yer almayan hâkim ve savcıların ikinci ilan üzerine yapacakları başvurular ise dikkate alınmayacak.
 
İlave tercihte bulunmak isteyenlerin, 4 Mayıs 2012 günü mesai bitimine kadar elektronik imza ile ikinci başvuru formlarını göndermeleri gerekiyor.

cihan


Bu haber 570 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,395 µs