En Sıcak Konular

İngiltere'den ilginç Türkiye çıkışı

29 Nisan 2012 10:34 tsi
İngiltere'den ilginç Türkiye çıkışı İngiltere’de Avrupa Birliği üzerinden Türkiye’ye yapılan yardımlar tartışma konusu oldu.

Muhalifler “Türkiye gibi görece zengin ülkelere yardım yapılmasın” diyor.

İngiltere parlamentosunda, Avrupa Birliği üzerinden Türkiye’ye gönderilen yardımlara karşı isyan çıktı. Meclisin “Uluslararası Gelişim Komitesi”, yardımların Türkiye ve Sırbistan gibi “görece zengin” ülkelere gitmesinin “yardım anlayışının değerini düşürebileceği” konusunda uyarıda bulundu. Komite’nin hazırladığı raporda, 2007-2013 yılları arasında AB’nin üyelik için sırada bekleyen ülkelere ayırdığı bütçenin 11.5 milyar euro olduğu, bu sene sadece Türkiye’ye 860.2 milyon euro yardımda bulunulduğu kaydedildi. Özellikle Türkiye ve Sırbistan’ın yardım konusunda ilk beşte yer alması eleştirildi. Komite Başkanı Malcolm Bruce, “İngiliz vergi mükellefleri, yardımlarının milyonlarca insanın günde bir Sterlin’den daha az parayla yaşadığı ülkeler gibi fark yaratacak yerlere gitmesini istiyor” dedi.

Hükümet savundu
 
Komitede yer alan milletvekilleri, “AB yardımlarının gelecekte fakir ülkelere yönlendirilmesi ve paranın en çok ihtiyacı olanlara gittiğinden, gerçekten bir fark yarattığından emin olunmasını” istediler. Uluslararası Gelişim Bakanı Andrew Mitchell ise Türkiye’ye yardımı savunarak, “Türkiye’nin AB’ye üyeliğini desteklemek, İngiliz hükümetlerinin politikasıdır ve ulusal çıkarlara hizmet etmektedir” dedi. İngiltere, AB yardım fonuna 1.23 milyar sterlin veriyor. AB yardımları ise ülkelerin yüzölçümü ve nüfusu dikkate alınarak hesaplanıyor. AB fonundan yapılan yardımlarda kişi başına en az Türkiye’de pay düşüyor.

milliyet


Bu haber 896 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,553 µs