En Sıcak Konular

Sigaradan ölüm en çok Türkiye'de

29 Nisan 2012 10:18 tsi
Tıp öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırma sigaraya yapılan zamların, sigarayı bırakmada en etkin faktör olduğunu gösterdi...

395'i erkek 23'ü kız olmak üzere toplam 418 öğrenciyle yapılan çalışmanın sonuçlarına göre öğrenciler arasında sigarayı bırakma konusunda en etkili olduğu değerlendirilen önlemlerin başında yüzde 43,3'le sigaraya yapılan zamlar geldi.
 
RESİMLİ UYARI AZ ETKİLİ
 
Zamları yüzde 32,5 ile kapalı alanlarda uygulanan sigara içme yasağı ve yüzde 10,5 ile de uyarıcı resim ve yazılar takip etti. Araştırmada sigaraya karşı yürütülen kampanyaların sigaraya başlamama ve sigarayı bırakma konusunda etkili olduğu vurgulandı.
 
Sigara kullanıcıları paketlerdeki uyarıcı resim ve yazıların etkinliğinin ise düşük olduğunu söyledi.
 
ARKADAŞ KURBANI
 
Sigaraya başlama nedenlerinin araştırıldığı bir başka çalışmada da arkadaş etkisi öne çıktı. Buna göre bir kişinin sigara içme riski; arkadaşlarının sigara içmesiyle 10,1 kat, alkol kullanımıyla 7,8 kat, yaşla birlikte 1,7 kat artıyor. Aynı şekilde nargile içme riski ise, alkol ve sigara ortalama 7 kat fazla olduğu saptandı.
 
Erkeklerde sigaradan ölüm en çok Türkiye’de
 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Tütün Kullanımı ile Mücadele Programı Türkiye Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ergüder dünya ülkeleri arasında yapılan bir araştırmaya göre erkeklerde sigaradan ölüm yüzde 38 gibi bir oranla en çok Türkiye'de. Ergüder şunları söyledi:
 
"Erkeklerde sigaraya bağlı ölümler bizden sonra en çok Kazakistan'da. Ardından Belçika ve Polonya geliyor. DSÖ verilerine göre Türkiye'de kadınlarda sigaraya bağlı ölümler ise yüzde 6 . Bu oran ABD'de yüzde 23, Kanada'da ise yüzde 20 olarak yer aldı." Dünya Tütün Atlası'nda sigara kullanımının kalp krizi ve inmenin en büyük nedeni olarak gösterildiğini ifade eden Ergüder, "Sigara erkeklerde akciğer kanserinden ölümlerin yüzde 80'ini, kadınlarda ise yüzde 50'sine neden oluyor" dedi.
 
bugün 

Bu haber 848 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,010 µs