En Sıcak Konular

Çernobil'in yıl dönümünde nükleeri protesto ettiler

28 Nisan 2012 16:46 tsi
Çernobil nükleer kazasının yıl dönümünde Beyoğlu'nda toplanan bir grup çevreci, nükleer santralleri protesto etti.

Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaparak nükleer kazalara dikkat çeken çevreciler, Türkiye'de nükleer santral istemediklerini dile getirdi.

Aralarında çok sayıda çevreci kuruluşun yer aldığı ve kendilerine Nükleer Eylem Grubu adına veren yaklaşık 50 kişilik grup, Çernobil kazasının yıl dönümünde Galatasaray Meydanı'nda toplandı. '26 yıldır Çernobil yaşıyor. Nükleer santral istemiyoruz' , 'Nükleer değil güneş rüzgar istiyoruz' , 'Mersin Sinop nükleer istemiyoruz' yazılı pankartlar açan grup adına bir açıklama yapan Mine Kösem, 26 Nisan 1986'da Ukrayna'da meydana gelen Çernobil nükleer kazasının sadece 3 saniye içinde gerçekleştiğini ve Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarından binlerce kat fazla radyasyon toprağa, havaya ve denize karıştığını hatırlattı.

Çernobil kazasının insan hayatı üzerindeki etkilerini aktaran Kösem, kazanın başta Rusya olmak üzere dünya üzerindeki insani, ekonomik ve ekolojik etkilerinden bahsetti. 11 Mart 2011'de Fukişima'da gerçekleşen nükleer felaketti anlatan Kösem, "Kazalarla dolu nükleer tarih ortadayken, Türkiyelilerin yüzde 64'ü nükleer istemez ve nükleeri güvenli bulmayanların oranı yüzde 73 iken hükümete sesleniyoruz: Halkın sesine, bilime demokrasiye saygılı olun ve hemen bütün nükleer anlaşmaları iptal edin. Doğa, insanlar ve gezegen için felaket anlamına gelen enerji üretim biçimleri ne gerekçe ile yapılmak istenirse istensin kabul edilemez. Akkuyu'da, Sinop'ta, İğneada'da, Türkiye'nin ya da dünyanın hiçbir yerinde nükleer santral istemiyoruz. Ne kömür, ne petrol, ne de nükleer. Güneş, rüzgar bize yeter." şeklinde konuştu.

'Nükleer santral istemiyoruz' şeklinde sloganlar atan grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.Bu haber 535 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,056 µs