En Sıcak Konular

Yunanlılar, krizin sakatlıkları iyileştirici etkisini keşfetti!

22 Nisan 2012 14:38 tsi
Yunanistan'daki kemer sıkma önlemleri bazı "mucizevi" gelişmeleri de beraberinde getirdi. Engelli oldukları için yardım alanlar iyileşti. Zakinthos'taki 700 körden 660'ı ise artık görüyor!Troyka ile yapılan memorandum anlaşması Yunanistan'da 'mucizevi' gelişmelerin yaşanmasına sebep oldu.

Kemer sıkma politikaları çerçevesinde kabul edilen düzenleme sayesinde Yunanistan'ın dört bir yanındaki körler görmeye, sakatlar ise yürümeye başladı.

Bu çarpıcı gelişmeleri, Yunanistan'da Batı Trakya'da yayımlanan Azınlıkça dergisi ortaya koydu.

Engelli oldukları gerekçesiyle Sosyal Yardım Sandığı'ndan verilen primleri alan hak sahiplerinin Sağlık Bakanlığı'nın elektronik sistemine kaydolmasını öngören kayıt işlemleri için tanınan süre geçen hafta son buldu.

Ülke genelinde sosyal yardım primi alan 240 bin kişinin 40 bin kadarı sisteme kaydolmak için Vatandaşa Hizmet Merkezleri'ne (KEP) başvuruda bulunmadı.

Bunlardan bir kısmı gerekli evraklara sahip olmadığı için sisteme kayıt olamazken, bir kısmı ise muhtemelen şimdiye dek hak etmediği halde bu primleri aldığı ortaya çıkacağı ve yakalanacakları korkusuyla merkezlere ayak dahi basmadı.

Derginin haberine göre, Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yapılan kayıt işlemleri sayesinde bugüne kadar haksız yere bu primleri almış kişilerin artık sistem dışında bırakıldıklarını vurguluyor.

700 körden 660'ı görüyor

Geçen yıl Zakinthos Adası'nda kör oldukları gerekçesiyle devletten destek primi aldıkları tespit edilen 700 körden 660'ı Troyka ile yapılan memorandum sonrasında görmeye(!) başladı.

Yapılan düzenlemenin ön şartları arasında yer alan ve sosyal yardım sandığından verilen primlerin gerçekten hak edenlere verilmesi amacıyla başlatılan sağlık denetimlerini yapmak üzere kurulan sağlık komitelerine Zakinthos Adası'ndan kör yardımı primi alan 700 kişiden sadece 100 kişinin gittiği ve yapılan muayenelerden sadece 40'ının hakikaten kör olduğunun tespit edildiği belirtildi.

(Taraf)Bu haber 816 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,858 µs