En Sıcak Konular

Humus'ta BM gözlemcilerine ateş açıldı

21 Nisan 2012 21:52 tsi
BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın ateşkes planına uyulup uyulmadığını denetlemek için bulundukları Suriye'de Humus kentine giden gözlemci heyetinin içinde bulunduğu gruba ateş açıldığı bildirildi.AA muhabirine internet üzerinden bilgi veren Humus yerel komiteler üyesi Rami Humusi, BM gözlemcilerinin kentteki birçok semtte incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Humusi, Halidiye ve Bayada arasındaki esnasında gözlemcilere ve kendilerini karşılayan gruba ateş açıldığını dile getirerek, ''Grup, gözlemcileri çevreleyerek onları kurşunlardan korudu. Her taraftan ateş açılıyordu, kendimizi duvarı diplerine atarak kurşunlardan korunduk" dedi.

Semtte düşen top mermilerini gözlemcilere gösterdiklerini belirten Humusi, ordunun ağır silahlarla bombaladığı yerlere götürülen heyetin her şeyi gördüğünü ifade etti.

Gözlemcilerin harabeye dönen semtleri görmemeleri için ateş edildiğini ileri süren Humusi, gözlemcilerin de içinde bulunduğu gruba açılan ateşi videoya kaydettiklerini ve görüntüleri internette paylaştıklarıni dile getirdi.

Bu arada, Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen operasyonlar ve yönetim karşıtı çıkan gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu ölenlerin sayısının 26'ya yükseldiğini duyurdu.

Ülkenin kuzeyinde yer alan, sanayi ve ticaretin başkenti olarak nitelendirilen Halep'de muhaliflere karşı düzenlenen operasyonlar ve gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesiyle 13 kişinin hayatını kaybettiğini belirten örgüt, Humus'ta 4, Dera'da 4, Hama'da 2, Deyr Ez Zor, Şam ve Haseke'de birer kişinin çıkan olaylarda öldüğünü kaydetti.Bu haber 590 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,210 µs