En Sıcak Konular

‘Kıbrıs’a 216 milyar $’lık silah aldık’

21 Nisan 2012 10:22 tsi
‘Kıbrıs’a 216 milyar $’lık silah aldık’ İflasın eşiğindeki Yunanistan’ın bu duruma düşmesinde savunma harcamalarının büyük payı olduğu vurgulanıp ülkenin 1990’lardan itibaren hızla artan silahlanmasına dikkat çekildi.

Guardian, Yunanistan’ın, AB ve IMF’in 130 milyar Euro’luk kurtarma paketi karşılığında savunma harcamalarını 400 milyon Euro azaltmayı kabul ettiğini hatırlatıp “Bu kesintilere rağmen Atina’nın askeri bütçesi hala gayri safi mili hasılanın yüzde 4’ünü oluşturuyor. Atina’nın savunma harcaması Euro bölgesi ortalamasının iki katı” vurgusu yapıldı.

Yunanistan’ın, Türkiye’den gelebilecek tehdit gerekçesiyle 1990’ların sonundan beri Almanya, Fransa ve ABD’den yüzlerce tanklar, topları, F-16 ve Mirage uçakları aldığı belirtildi. Yunan bir güvenlik uzmanı, “1974 Kıbrıs işgalinden sonra 216 milyar Euro’luk silah aldık. Gizli fonlar nedeniyle gerçek harcamanın daha fazla olduğuna eminim” dedi. Gazete de NATO üyesi ve başta ABD olmak üzere birçok ülkenin ortak müttefiki olan Türkiye ile Yunanistan arasında bir savaşın ‘uzak ihtimal olduğuna’ dikkat çekip ‘Bu durumdaki Yunanistan’ın savunmaya ayırdığı pay oldukça yüksek. Türkiye, silah harcamalarının karşılıklı azaltılmasını önerdi ama Yunanistan bunu defalarca reddetti’ vurgusu yapıldı. Almanya’nın Avrupa’daki en büyük silah pazarı olan Yunanistan’a, Berlin ve Paris’in kredi verirken, ‘silahı bizden alacaksın’ şartını koştuğu da iddia edildi.

Bu haber 814 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,596 µs