En Sıcak Konular

Kenan Evren'e psikolojik test

8 Nisan 2012 11:02 tsi
Kenan Evren'e psikolojik test Adli Tıp’tan bir yetkili, 12 Eylül davasında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın duruşmalara katılıp katılmamalarına karar vermek için her iki sanığın fiziksel ve psikolojik muayeneden geçirileceğini söyledi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Eylül davasında sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın duruşmalara getirilip getirilmeyeceklerine karar vermek için sağlık durumlarını gösteren raporları İstanbul Adli Tıp Kurumu’na göndermeyi kararlaştırdı. Raporların Adli Tıp Kurumu’na ulaşmasıyla birlikte dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’yı sanık sandalyesine oturtabilecek süreç de başlamış olacak.

Habertürk’e bilgi veren Adli Tıp’tan bir kaynak, izlenecek yolu şöyle özetledi: Raporlar her iki sanığın duruşmaya katılıp katılamayacaklarına ilişkin karar verilmesi için yeterli görülürse Evren ve Şahinkaya, Adli Tıp Kurumu’na çağrılmayacak. Ama yetersiz bulunursa her iki sanık da Adli Tıp Kurumu’na davet edilecek.

Peki muayene süreci nasıl işleyecek? Bu noktada Genel Kurul raporu için kapsamlı muayeneler yapılacak. Sanıklar, Nöroloji, Psikoloji, Ortopedi, Dahiliye ve Kardiyoloji bölümlerinde muayene edilecek. Bulundukları yerden mahkemeye kadar hangi koşullarda gidebilecekleri, duruşma salonunda yargılamayı takip edip edemeyecekleri değerlendirilecek. Tüm bu muayenelerde kriter, hayati tehlikenin oluşup oluşmayacağı şeklinde olacak.

SON KARAR GENEL KURUL’UN

Evren ve Şahinkaya’yla ilgili nihai kararı Adli Tıp Genel Kurulu verecek. Genel Kurul üyesi bölüm başkanları, raporları ve tetkik sonuçlarını birlikte değerlendirecek. Evren ve Şahinkaya’nın sanık sandalyesine oturarak tarihi görüntüyü verip vermeyecekleri Genel Kurul toplantısında oluşacak ortak görüşle belirlenecek.Bu haber 642 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,290 µs