En Sıcak Konular

Rumlar'a İsrail uyarısı

7 Nisan 2012 16:45 tsi
Rumlar'a İsrail uyarısı KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: İsrail'le ortak tatbikat yapan Rumlar, Akdeniz'de suları ısıtıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rumların Akdeniz'de İsrail ile Türkiye'yi muhtemel düşman göstererek askeri tatbikatlar yapmaya başladığını söyledi. Eroğlu, "Bu, tabii Akdeniz'de suları ısındırmaktadır." dedi.

Cidde'de İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile basın toplantısı düzenleyen Derviş Eroğlu, Kıbrıs karasularında bulunan petrol ve doğalgazda Kıbrıslı Türklerin de haklarının bulunduğunu hatırlattı. Rum lider Dimitris Hridtofyas'a, bu konuda işbirliği teklif ettiğini belirten Eroğlu, "Sayın Hristofyas, bu konuda bizimle işbirliği yapmak yerine İsrail'le işbirliği yapmayı tercih etmiştir." ifadelerini kullandı. Rumların İsrail'le ve daha önce de Fransa ile ortak askeri tatbikatlar yaptıklarını hatırlatan Eroğlu, "Bunlar dikkate alındığında Akdeniz'de sular daha da ısınacağa benziyor." şeklinde konuştu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin arkasını bir yandan Rusya'ya dayadığını bir yandan da İsrail'den faydalanmaya çalıştığını ifade eden Derviş Eroğlu, "Bizim İsrail ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Türkiye'nin de İsrail'le diyalogu kopmuş vaziyettedir. Bizimle bağlantısı olmayan İsrail'i Akdeniz'e indiren Rum tarafı, tahmin ederim, ileride bazı baş ağrılarına da neden olabilir." dedi.

Kıbrıs müzakerelerine de değinen Eroğlu, "Biz Kıbrıs'ta her zaman adil ve kalıcı bir çözüme destek veren taraf olarak gelinen bu aşamada, nihai olarak BM Genel Sekreteri'nin değerlendirmesini yapıp çok taraflı toplantı çağrısı yapmasını bekliyoruz." ifadelerin kullandı.

KKTC, CİDDE'DE TEMSİLCİLİK AÇMAK İSTİYOR

İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise KKTC'nin Cidde'de İİT nezdinde temsilcilik açma taleplerini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. İhsanoğlu, bu konuyu Suudi Arabistan makamlarıyla görüşeceklerini ifade etti.

Kıbrıs'ta müzakere eden tarafları, tarihi fırsatı kaçırmamaya çağıran İhsanoğlu, KKTC'nin gelecek hafta İslam Kalkınma Bankası'yla birlikte yatırım forumu düzenleyeceğini dile getirdi.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Suriye'deki ve komşu ülkelerde sığınmacı konumundaki mağdur halka insani yardım ulaştırılması için çalışmaları sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.Bu haber 701 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
    kapat

    Değerli okuyucumuz,
    Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
    Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
    · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
    · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
    · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
    · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
    · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
    · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
    Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
    En Çok Okunan Haberler


    Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
    4,256 µs