En Sıcak Konular

Davutoğlu: Suriye için geç kalınmamalı

1 Nisan 2012 17:28 tsi
Davutoğlu: Suriye için geç kalınmamalı Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye'nin Dostları toplantısından sonra yaptığı açıklamada uluslararası camianın Suriye için geç kalmaması gerektiğini söyledi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Suriye'de uluslararası camia, bosna'da olduğu gibi gecikmemelidir. Kararlı olarak ve çok net bir biçimde hiç gecikmeden harekete geçmeliyiz'' dedi.

Davutoğlu, Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu'nun İkinci Konferansı kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısında soruları cevapladı.

Bir gazetecinin, ''Acaba burada ya da başka yerlerdeki görüşmelerinizde uluslararası camianın hiç bosna'dan ders alıp almadığını görüştünüz mü-'' sorusu üzerine, Davutoğlu, bosna Hersek Dışişleri Bakanı'nın, kendileriyle birlikte olduğunu ve konuşmasında, Saraybosna'da yaşanan facialara ve oradaki büyük acılara değindiğini anlattı.

Davutoğlu, bosna'da uluslararası camianın çok yavaş davrandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Birçok inisiyatif vardı. Ama gerçek anlamda bir eylem yoktu ya da eylemin etkinliği yeterli değildi. Bu nedenle 250 bin kişi hayatını kaybetti ve 3 yıl sürdü. Ruanda, Fildişi Sahili, Libya'dan gelen temsilciler de hep kendi deneyimlerini gündeme getirdiler. Suriye'de uluslararası camia, bosna'da olduğu gibi gecikmemelidir. Bunu söylüyoruz. Kararlı olarak ve çok net bir biçimde hiç gecikmeden harekete geçmeliyiz. Bu nedenle Kofi Annan'ın görevi, aslında yeni bir girişim değil, yeni bir arabuluculuk çabası değil. Yani bu açıdan Suriye rejimine zaman kazandıracak gibi düşünülmemeli. Burada misyon, Arap Ligi Planı'nın uygulamaya sokulması ve Birleşmiş Milletler yaklaşımının derhal uygulanmasıdır. Yanlış anlaşılmamasında fayda var, sanki bu sayede Suriye'deki rejime daha fazla zaman tanınacak ve bu şekilde bütün şiddet ve öldürmeler devam edecek. Böyle olmamalı. Bu, bosna'da bir kere yaşandı. Aynı hata bir kere daha Suriye'de yaşanmamalı. Bu nedenle tek bir birleşik konum, pozisyon sahibi olmalıyız ve mutlaka Suriye'deki sivillerin haklarını, yaşamlarını savunmalıyız. Ayrıca tek bir inisiyatif, tek bir eylem planı çerçevesinde aynı hedefe kilitlenmeliyiz. Her şeyden önce, Suriye'ye insani yardımın girmesi ve şiddetin ve her türlü öldürmenin durmasıdır.''

Davutoğlu, vaatlerden ziyade eylemlere baktıklarını belirterek ''Biz büyük bir dikkatle sayın Kofi Annan'ın yarın BM Güvenlik Konseyine vereceği bilgileri, raporu heyecanla bekliyoruz'' dedi.

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu'nun İkinci Konferansı kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı konuşmada, toplantıda herkesin söz olarak desteğini vurguladığını, herkesin Kofi Annan'ın misyonuna verilen desteği tekrarladığını söyledi.

Davutoğlu, ''Ancak bu misyon açık uçlu bir misyon olarak görülmemeli. Açık uçlu bir süreç olarak da görülmemeli. Son bir yıl içinde muhtelif girişimlerde bulunuldu, Türkiye, Arap Ligi ve BM tarafından. Çeşitli girişimlerde bulunuldu. Ancak rejim tarafından yapılan hiçbir vaat bugüne kadar tutulmadı. Bu nedenle Suriye Dostları Grubu 83 ülke olarak buradan bir çağrıda bulunuldu ve denildi ki 'Bütün bu vaatler 6 noktada, Annan planı mutlaka ve mutlaka uygulanmalıdır'. Biz vaatlerden ziyade eylemlere bakıyoruz. Biz büyük bir dikkatle sayın Kofi Annan'ın yarın BM Güvenlik Konseyine vereceği bilgileri, raporu heyecanla bekliyoruz'' şeklinde konuştu.

Suriye Dostları Grubu içinde bir değerlendirme yaparak bu sürece uygun bir girişim içinde olacaklarını dile getiren Davutoğlu, ancak Suriye rejiminin bir son fırsatı daha göz ardı etmemiş olmasını umduklarını ifade etti.

Davutoğlu, tartışmalarındaki diğer bir gündeme gelen konunun ise Suriye Ulusal Konseyinin en son toplantıları hakkında verdikleri bilgiler olduğunu anlatarak, Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Kalyun'un en son atılan olumlu adımlarla ilgili bilgi aktardığını kaydetti.

Bakan Davutoğlu, bugün artık Suriye'deki herkesin Suriye Ulusal Konseyi tarafından belirtilen stratejik belgeyi kabul ettiğini vurgulayarak, ''Bu tarihi bir belge. Bu belgede yeni Suriye'nin, demokratik Suriye'nin temel ilkeleri yer alıyor. Biz bütün bu ilkeleri, ulusal strateji belgesinde yer alan tüm hususları destekliyoruz. Biz Ulusal Konseyi Suriye'deki tüm Suriyeliler'in meşru temsilcisi olarak görüyoruz. Bu kurum bir şemsiye kuruluş. Bütün Suriyeli muhaliflerin altında toplandığı bir kurum, Suriye'deki çözümün yegane ve tek meşru arabulucusu ve muhatabı olacaktır'' dedi.

Son günlerde Suriye Ulusal Konseyi'nin kapsayıcı olmayı ve ülkenin geleceğiyle açık ve daha net bir perspektif sunmayı başardığını vurgulayan Davutoğlu, şunları ifade etti:

''Gelecekte ne yapılmasına gelince. Bu konuda çok taraflı bir inisiyatifi benimsedik. İki tane çalışma grubu. Bir hesap verilebilirlik, ekonomik toparlama ve kalkınma konusunda oluşturuldu. Özellikle de geçiş döneminden sonraki dönemle ilgili olarak bunlar yapıldı. Tabii ki biz Suriye halkını desteklemeye devam edeceğiz. Suriye'nin Dostları Grubuna her türlü desteği vererek, hem teknik olmak suretiyle, Suriyeliler'in ellerindeki barış sürecine destek vermeye devam edecektir... Biz acil bir şekilde desteğimizi, finansal destek de dahil olmak üzere Suriye halkının ihtiyaçlarını karşılamak üzere seferber edeceğiz. Aynı şekilde Suriye'ye insanı yardımı vermeye çalışacağız. Grubumuz şunu da belirtti; Suriye'den gelen mültecileri barındıran komşu ülkelere de takdirler sunuldu ve onlara da destek vaadinde bulunuldu. Uluslararası camia Suriye'deki durumun iyileştirilmesini bekliyor ve Suriye halkı için parlak bir gelecek olmasına çalışıyor.''
 

Bu haber 693 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,598 µs