En Sıcak Konular

Akdeniz'de ölçüm başladı

11 Mart 2012 16:04 tsi
Akdeniz'de ölçüm başladı Noble, boru hattı için derinlik ölçümlerine başladı

Kıbrıs Rum kesiminin Doğu Akdeniz'de tek yanlı "münhasır ekonomik bölge" (MEB) ilan ettiği alanda bulunan ve "Afodit" adı verilen 12. parselde doğalgaz sondajı yapan ve doğalgaz bulduğunu açıklayan Amerikan Noble Energy şirketi, 12. parseli Vasiliko'yla birleştirecek 160 deniz mili uzunluğundaki deniz altı boru hattı güzergahını belirleme çalışmalarına başladı.

Rum Politis gazetesine göre, Noble, 12. parseli Limasol'da bulunan Vasiliko'ya bağlayacak güzergahın belirlenmesi için İtalyan bandıralı "Odin Finder" isimli araştırma gemisiyle derinlik ölçümlerini başlattı.

Gazeteye göre, ilgili araştırma izninin talep yazısı, Noble Energy'nin Güney Kıbrıs'taki müdürü John Tomich tarafından Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Andoniadu'ya 26 Şubat'ta verildi, Odin Finder de araştırmalarına Şubat ayında başladı.

İtalyan bandıralı geminin sahip olduğu imkanlar ile doğalgaz boru hattının geçeceği en uygun güzergahın belirlenebilmesi amacıyla 12. parselden Vasiliko'ya kadarki deniz zemininin haritası çıkartılacak.

Gazete, kısa süre öncesine kadar Limasol Limanı'nı üs olarak kullanan Odin Finder'in, İsrail ve "Rum hidrokarbon yataklarını" Girit ve sonrasında Avrupa'ya bağlayacak boru hattı inşaatı konusunu araştırmak için Kıbrıs-Girit arasında da bilimsel araştırmalar yaptığını kaydetti.

Kıbrıs Rum yönetimi adına 12. parselde doğalgaz sondajı yapan Noble, Aralık ayı sonunda 12. parselde doğalgaz bulunduğunu açıklamıştı.

Vasiliko'da, Rumların en büyük elektrik santralı bulunuyor. Santral, 11 Temmuz 2011'de santral yakındaki askeri üste bulunan cephaneliğin patlaması sonucu büyük hasar görmüş ve devre dışı kalmıştı.Bu haber 1,016 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,118 µs