En Sıcak Konular

Araplar ''Barış Gücü''nde ısrarlı

11 Mart 2012 10:52 tsi
Araplar ''Barış Gücü''nde ısrarlı Mısır'ın başkenti Kahire’de devam eden Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad bin Casım, Suriye’ye Arap askeri gönderme konusunda planlama yapma zamanının geldiğini söyledi.

Suriye’de akan kanın çabalara rağmen durmadığını belirten Casım, Katar’ın daha önceden ortaya attığı, “Suriye’ye Arap barış gücü” çağrısını yineledi. Suriye yönetiminin bugüne kadar önerilen çözüm planlarını uygulamadığını kaydeden Casım, yönetimin sivillere yönelik saldırılarına ve insani yardımın Suriye’ye ulaşamamasına da vurgu yaptı.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN RUSYA'YA TAŞ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el Faysal da BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’yi kınamaması sebebiyle bu ülkedeki şiddet olaylarının devam ettiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da katıldığı Arap Birliği toplantısında konuşan Suud el Faysal, “Kararı veto eden ülkeler, Suriye rejiminin halkına yönelik gaddar uygulamalarını genişletmesine izin verdi” diye konuştu.

RUSYA’YLA ANLAŞTILAR

Toplantıda Rusya ve Arap ülkeleri, Suriye’de şiddetin sona erdirilmesi ve bu durumun tarafsız gözlemciler tarafından kontrol edilmesi konusunda anlaştı. Beş maddelik uzlaşma, Lavrov ve Katar Başbakanı tarafından açıklandı. Askeri müdahale zamanı geldi

LAVROV’A YUMURTA ATTILAR

Arap Birliği’nin Suriye’yi masaya yatırdığı toplantıya katılan Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un aracı Esad karşıtlarının yumurtalı saldırısına uğradı .

ESAD’DAN ANNAN’A TERÖRİST CEVABI

Öte yandan BM ve Arap Briliği tarafından Suriye krizini çözmek üzere atanan eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan dün Şam’da Suriye Lideri Esad’la görüştü. Esad, görüşmede bir kez daha Suriyeli muhalifler için “terörist” ifadesini kullanarak “Terörist grupların kaos ve düzensizlik yaymaya devam ettiği bir ortamda politik diyalog veya politik girişimler başarılı olamaz” dedi.

haberturk

Bu haber 712 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,078 µs