En Sıcak Konular

SGK'dan Hacettepe'ye kötü haber

11 Mart 2012 10:28 tsi
Tartışmalı organ nakilleriylrle gündeme gelen Hacettepe Üniversitesi'ne, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) kötü haber geldi.

Tartışmalı nakillere imza atan Hacettepe, SGK'dan gelen haberle sarsıldı. Bakanlık, ameliyatları gerekli bulmazsa, nakil ücretlerini üniversite ödeyecek.

Hacettepe Üniversitesi'nde, Doç. Dr.Serdar Nasır başkanlığında, Türkiye'nin ikinci yüz nakli ve çift kol-bacak nakli yapıldı. Ancak çift kol-bacak nakledilen hasta öldü. Bu olumsuz gelişme, hastanenin yaptığı nakilleri tartışmaya açtı.

'ENDİKASYON DIŞI'

Cengiz Gül adlı hastanın, gerçekten yüz nakline ihtiyacı olup olmadığı ve hastanenin nakiller için gerekli donanıma sahip olup olmadığı mercek altına alındı. Tüm bunlar da hastanenin prestij kaybı sorunu yaşamasına yol açtı. Tartışmaların odağındaki Hacettepe'ye bir kötü haber de SGK'dan geldi. Önce Akdeniz Üniversitesi, ardından da Hacettepe'de yapılan kompozit doku nakillerinin faturalandırılması ile ilgili çalışmalar yapan SGK, önümüzdeki günlerde yüz ve kol naklinin Sağlıkta Uygulama Tebliği'ndeki (SUT) karşılığını netleştirecek.

Yüz nakline 200 bin TL, kol ve bacak nakline ise 250 bin TL'lik fatura kesileceğini değerlendiren SGK, nakil masraflarını hangi fiyattan ödeyeceğine karar verecek. Akdeniz Üniversitesi'ndeki nakillerin bedellerini ödemesi beklenen SGK'nın Hacettepe'de yapılan nakilleri ise Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek rapora göre değerlendirecek. Hacettepe'deki nakiller için, "endikasyon (tedavi için gerekli) dışı" kararı verilirse, SGK nakillerin bedelini ödemeyecek. Hacettepe, nakil masraflarını "eğitim vakası" olarak göstererek, üniversitenin bütçesinden karşılayacak.

* Sağlık Bakanlığı Bilim Komisyonu'ndan 17 uzman, Doç. Dr. Serdar Nasır tarafından gerçekleştirilen tarihi nakilleri inceliyor. Uzmanların hazırladığı rapora göre, SGK'nın nakil masraflarını ödeyip ödemeyeceği kesinleşecek.

Takvim

Bu haber 757 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,039 µs