En Sıcak Konular

Ankara bombacısı böyle yakalandı

11 Mart 2012 09:29 tsi
Ankara bombacısı böyle yakalandı Adana'da düzenlenen operasyonla yakalanan PKK/KCK'nın bombacısı Ümit A.'ya emniyet sorgusunda 'ilginç' bir teşhis yaptırıldı.

Ankara ve Konya'daki 8 görgü tanığı tarafından teşhis edilen Ümit A.'nın her iki ayrı bombalı saldırının faili olduğunun ispatı için değişik bir yönteme başvuruldu.
 
Ankara Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanan Ümit A, susma hakkını kullanıp ifade vermedi. Polis, yüksekokul öğrencisi zanlının Kumrular Sokak'taki eyleminden önce Konya Yolu'nda bir benzin istasyonunda yakıt alırken çekilen kamera görüntülerini fotoğraflı teşhiste delil olarak kullandı.
 
Ümit A. benzin istasyonu güvenlik kameralarına başında şapkası ve üzerinde lacivert renkli tişört sağ elinde içtiği pet şişe ile yansıdı. Adana Şakirpaşa ilçesindeki 'hücre' evine yapılan baskında KCK bombacısının Ankara'daki her iki eylemde kullandığı şapka ile lacivert  tişört bulunamadı. Bunun üzerine polis, Ümit A.'nın eylem öncesi ve sırasında giydiği şapka ile tişörtün benzerlerini buldu. Sorgu sırasında zanlıya temin edilen şapka ve tişört giydirildi. Benzin istasyonunda kayda alınan görüntülerdeki gibi eline pet şişe verilerek fotoğrafları çekildi.

GÖRÜNTÜYLE AYNI ÇIKTI
 
28 yaşındaki Ümit A.'nın emniyette çekilen fotoğrafları ile güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri 'kıyaslandı' ve her iki fotoğraftaki kişinin aynı olduğu belirlendi. Teşhis fotoğrafları da delil olarak dosyaya girdi. Zanlının Temmuz ayına göre zayıfladığı belirtildi.
 
ANTEP SORUMLUSU ÇIKTI
 
PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarında 'bomba ve sabotaj' eğitimi aldığı öne sürülen Ümit A'nın KCK'nın Gaziantep sorumlusu olarak faaliyet yürüttüğü iddia edildi. Zanlının 5 kişinin ölümü, 34 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan kanlı eylemden sonra önce Gaziantep'e kaçtığı olay soğuyunca Adana'daki hücre evine geçtiği tespit edildi.
 
PENCEREDEN KAÇMAYA ÇALIŞMIŞ
 
Soğukkanlı bombacının nasıl yakalandığına ilişkin yeni bilgilere ulaşıldı. Adana Emniyeti İstihbarat ve TEM Şubesi ekipleri şehirdeki KCK yapısını deşifre etti. Fiziki takibe düşen bir KCK mensubu polisin dikkatini çekti. Şüphelinin Ankara bombacısına benzerliği üzerine  soruşturma önem kazandı. Özel harekat timleri geceyarısı Ümit A.'nıın saklandığı hücre evine baskın düzenledi. Bombacının dairenin perceresinden atlayarak kaçmak istediği anlaşıldı. Bina dışında tedbir alan polis, teröristi yakalamayı başardı. Ümit A.'nın evinde bombayı yüklediği araç alımında kullandığı İ.H.G. adına düzenlenmiş sahte kimlik bulunamadı.
 
A-4 DİYARBAKIR KIRSALINDAN GELMİŞ
 
Soruşturmada, Kumrular Sokak eyleminde kullandığı 10 kilo A-4 plastik patlayıcının PKK'nın Diyarbakır kırsalından Adana'ya getirildiği ve oradan Başkent'te taşındığı belirlendi. Örgütün silahlı kanadı HPG'ye bağlı sözde özel kuvvetlerde bombacı olarak faaliyet yürüttüğü öne sürülen Ümit A.'nın hem Eskişehir Yolu'nda askeri servis aracı hem de sivil halkı hedef alan Kumrular Sokak'taki patlayıcı maddelerin düzeneğini bizzat kendisinin yaptığı tahmin ediliyor. Zanlı, 10 kilo plastik patlayıcının içine 5 kilo çivi koyarak parça tesirini güçlendirmişti.
 
bugün


Bu haber 644 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,433 µs