En Sıcak Konular

Cemil Çiçek söz verdi

4 Mart 2012 13:27 tsi
Cemil Çiçek söz verdi
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa ile ilgili söz verdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 2012 yılının anayasa yılı olacağını söyledi. Kavga ortamında hiçbir şey yapılamayacağının altını çizen Çiçek, “Yumrukların sıkıldığı ortamda anayasa yapılamaz. Birbirimizin elini sıktığı ortamda anayasa yapılır. Sıradan bir anayasa yapmayacağız. Her gün gerilime, kavgaya imkan veren bir anayasa yapmayacağız. Geleceğimizi teminat altına alacak sorunların çözümüne kolaylık getirecek bir anayasa yapmak istiyoruz.” dedi.
 
 “Anayasa Platformu” girişimi tarafından İzmir’de düzenlenen ‘Türkiye konuşuyor vatandaş toplantıları’nın beşincisine katılan Cemil Çiçek, burada yaptığı konuşmada birlik ve beraberliğe dikkat çekti.
 
Çiçek, “Sanıyorum Türkiye’nin görmek istediği tablo şu tablodur. Meclis'te grubu bulunan dört siyasi parti burada. Çatı kuruluşları burada. Demek ki Türkiye siyasetçisi, meslek örgütleriyle birlikte bir fotoğrafı vermek istiyor. Bu sorunlar nasıl çözülür diyorsanız, Türkiye’nin her alanına bu fotoğrafı yerleştirebilirsek sorunları çözeriz. Bu tablo kolay oluşmadı. Bu noktaya kolay gelinmeli. Yumrukların sıkıldığı ortamda anayasa yapılamaz. Birbirimizin elini sıktığı ortamda anayasa yapılır. Sıradan bir anayasa yapmayacağız. Her gün gerilime kavgaya imkan veren bir anayasa yapmayacağız. Geleceğimizi teminat altına alacak sorunların çözümüne kolaylık getirecek bir anayasa yapmak istiyoruz. “şeklinde konuştu.
 
Sayıların önemine dikkat çeken Cemil Çiçek, “Ey İzmirliler ey Türkiye, 2012 yılı anayasa yılı olsun. Anayasa tartışmalarını geride bırakıp geleceğe bakalım. 1912 de var. Onu unutmayın 100 yıl önce milyonlarca insanın yerinden yurdundan edilip bu aziz vatana sığındığı Balkan acılarını yaşadık, unutmayın, unutturmayın. 2012’de bir sevinçle bunu bitirelim. Hedefimiz ne? Türkiye’yi daha çağdaş, daha modern ve güçlü yapacak bir anayasa yapmak. Bunun için de böyle bir atmosfere ihtiyaç var. Bu tablodan Türkiye’nin çıkaracağı çok büyük ders var. Kavga ederek bir şey elde edemeyiz. Anayasa için böyle bir iklime ihtiyaç var.” diye konuştu.
 
Platformu oluşturan girişim grubu şöyle: TOBB, TZOB, TESK, TÜRK-İŞ, TİSK, HAK-İŞ, MEMUR- SEN, T.KAMUSEN, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği, Türk Veteriner Hekimleri Birliği, Türk Veteriner Hekimleri Birliği, Türkiye Barolar Birliği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve Türkiye Noterler Birliği yer aldı. Ayrıca, toplantıların ilki Ankara’da yapılırken sonrakileri Konya, Edirne ve Diyarbakır’da takip etti.
 
cihan


Bu haber 748 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,393 µs